Պատմական այց. Թրամփն Սպիտակ տանն ընդունել է Սիրիայի ժամանակավոր նախագահին
Երկուշաբթի օրն ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանը հյուրընկալել է Սիրիայի ժամանակավոր նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաային, ում գերեվարման համար Վաշինգթոնը 10 միլիոն դոլար էր առաջարկում ժամանակին։ Այս այցը պատմական է համարվում. նախկինում երբեք սիրիացի առաջնորդ չի այցելել Վաշինգթոն։
Ահմեդ ալ-Շարաայի այցը Վաշինգթոն տեղի է ունենում Դոնալդ Թրամփի հետ Սաուդյան Արաբիայում նրա առաջին հանդիպումից վեց ամիս անց, որտեղ ԱՄՆ-ի նախագահը հայտարարեց Սիրիայի նկատմամբ պատժամիջոցները վերացնելու ծրագրերի մասին։ Ընդամենը մի քանի օր առաջ ԱՄՆ-ն հայտարարեց, որ իսլամիստական ​​«Հայաթ Թահրիր ալ-Շամ» (HTS) խմբավորման նախկին հրամանատարը, որը անջատվել էր «Ալ-Քաիդայից», այլևս չի ներառվում ԱՄՆ-ի ազգային ահաբեկչական ցուցակում։
Ահմեդ ալ-Շարաան Սպիտակ տուն է ժամանել առանց այն հանդիսավորության, որը սովորաբար ուղեկցում է օտարերկրյա առաջնորդների այցելություններին։ Նա մտել է կողքի դռնով, այլ ոչ թե Արևմտյան թևի մուտքի աստիճաններով, որտեղ տեղակայված են տեսախցիկները։
Ահմեդ ալ-Շարաան, նախկին իսլամիստ ապստամբ, որը տապալել է բռնապետ Բաշար ալ-Ասադին, ձգտում է վերջ դնել Սիրիայի միջազգային մեկուսացմանը և ապահովել պատժամիջոցների վերացումը։
43-ամյա Ալ-Շարաան իշխանության եկավ Սիրիայում, երբ անցյալ տարվա վերջին ՀԱԹՍ-ի գլխավորած իսլամիստ զինյալները կայծակնային հարձակում սկսեցին Դամասկոսի վրա երկրի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող իրենց ամրոցից: Դեկտեմբերի 8-ին՝ հարձակման սկսվելուց ընդամենը մի քանի օր անց, նրանք տապալեցին բռնապետ Բաշար ալ-Ասադին, որը փախավ Մոսկվա։
Այդ ժամանակվանից ի վեր Սիրիան հեռացել է իր նախկին հիմնական դաշնակիցներից՝ Ռուսաստանից և Իրանից, և մոտեցել է Թուրքիային, Պարսից ծոցի երկրներին և Միացյալ Նահանգներին։
Ներքին ճակատում, Ասադի ռեժիմի անկումից ի վեր, Սիրիայում կրոնական բռնությունների բռնկումները հանգեցրել են ավելի քան 2500 մարդու մահվան, ինչը կասկածի տակ է դնում նոր իշխանությունների կարողությունը՝ ապահովելու բոլոր սիրիացիների անվտանգությունը։