Հարյուր հազարավոր ֆիլիպինցիներ փողոց են դուրս եկել կոռուպցիոն սկանդալի պատճառով
Առնվազն 200 հազար մարդ բողոքի ցույցի է դուրս եկել Ֆիլիպինների մայրաքաղաք Մանիլայում՝ պահանջելով պատասխանատվության ենթարկել այն անձանց, որոնք կոռուպցիոն ներգրավվածություն ունեն հեղեղումների հետևանքների մեղմացման նախագծերում, հայտնում են արևմտյան ԶԼՄ-րը։
Ֆիլիպիններում զանգվածային բողոքները շարունակվում են արդեն երկրորդ օրն անընդմեջ։ Մասնակիցները պահանջում են պատասխանատվության ենթարկել պաշտոնյաներին կոռուպցիոն սկանդալների համար, այդ թվում՝ երկրի նախագահ Ֆերդինանդ Մարկոս ​​Կրտսերի դաշնակիցներին, և, մասնավորապես, նրա զարմիկին ու Ներկայացուցիչների պալատի նախկին խոսնակ Մարտին Ռոմուալդեսին:
Ավելի վաղ ֆինանսների նախարարությունը հաղորդել էր, որ 2023-ից մինչև 2025 թվականներն ընկած ժամանակաշրջանում կոռուպցիայի պատճառով երկիրը մինչև 2 միլիարդ դոլար է կորցրել հեղեղումների դեմ պայքարի նախագծերում։
Փաստահավաք հանձնաժողովը կոռուպցիայի շուրջ քրեական գործեր է հարուցել 37 անձանց, այդ թվում՝ սենատորների, Կոնգրեսի անդամների և գործարարների նկատմամբ։ Նաև քրեական գործեր են հարուցվել շինարարական ընկերությունների 86 ղեկավարների և ինը կառավարական ​​պաշտոնյաների դեմ՝ շուրջ 153 միլիոն դոլարի հարկերի վճարումից խուսափելու մեղադրանքով։ Սակայն Մարկոսն ասել է, որ Ռոմուալդեսին առայժմ քրեական մեղադրանքներ չեն առաջադրի՝ նրա մեղավորության ապացույցների ենթադրյալ բացակայության պատճառով։