Էրդողանը բանակցություններ կվարի Զելենսկու հետ
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը բանակցություններ կվարի Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ, ով նոյեմբերի 19-ին աշխատանքային այցով կժամանի հանրապետություն, հաղորդում է TRT-ն։
Ըստ հեռուստաալիքի՝ կողմերը, երկկողմ հարցերից բացի, կքննարկեն նաև Ուկրաինայում պատերազմի ներկա վիճակը և դրա լուծման ուղիները։
Մասնավորապես, քննարկումը կկենտրոնանա հրադադարի և Ռուսաստանի ու Ուկրաինայի միջև բանակցությունների ակտիվացման վրա, ներառյալ Ստամբուլում շփումները, ինչպես նաև կարգավորման շուրջ հնարավոր գագաթնաժողովը։
Ավելի վաղ Զելենսկու այցը հաստատել էր Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի հաղորդակցության ղեկավար Բուրհանեթթին Դուրանը։ Նա թուրքական հեռուստաալիքի հոդվածում գրել էր, որ, ի թիվս այլ բաների, նրանք կքննարկեն «հրադադարի հաստատման և երկարաժամկետ լուծման հասնելու հետ կապված հարցեր, մասնավորապես՝ Ստամբուլի գործընթացը»։
Bloomberg -ը, հղում անելով տեղեկացված աղբյուրին, հաղորդում է, որ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը կարող է անձամբ Մոսկվային փոխանցել Վլադիմիր Զելենսկու՝ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և ԱՄՆ-ի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվեն Վիթքոֆի հետ հանդիպման արդյունքները։