ԵՄ-ն պատրաստ է հրաժարվել Ուկրաինայում ՆԱՏՕ-ի տեղակայումից. #Reuters
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Ուկրաինայում հակամարտության կարգավորման խաղաղության ծրագրի եվրոպական հակաառաջարկը կոչ է անում հրաժարվել խաղաղ ժամանակ Ուկրաինայի տարածքում ՆԱՏՕ-ի զորքերի մշտական տեղակայումից: Այս մասին հայտնել է Reuters-ը նոյեմբերի 23-ին՝ հղում անելով 24 կետից բաղկացած փաստաթղթին:
Ըստ գործակալության՝ եվրոպական հակաառաջարկն առաջարկում է խաղաղ ժամանակ Ուկրաինայի զինված ուժերի չափը սահմանափակել մինչև 800,000-ի: Կիևը նաև մի շարք երաշխիքներ կստանա Վաշինգթոնից, որոնք համապատասխանում են ՆԱՏՕ-ի կանոնադրության 5-րդ հոդվածին, որը նախատեսում է կոլեկտիվ պաշտպանություն Դաշինքի անդամներից մեկի վրա հարձակման դեպքում:
Եվրոմիությունը առաջարկում է ՆԱՏՕ-ի կործանիչներ տեղակայել Լեհաստանում: ԵՄ հակաառաջարկի համաձայն՝ Կիևը պարտավորվում է ռազմական ճանապարհով չվերադառնալ Ռուսաստանի կողմից վերահսկվող տարածքներ: Տարածքային հարցերի շուրջ բանակցությունները կսկսվեն շփման գծից: Ավելին, ԵՄ խաղաղության առաջարկը նախատեսում է, որ Ուկրաինան հակամարտության ավարտից հետո կստանա ֆինանսական փոխհատուցում սառեցված ռուսական ակտիվներից:
Նոյեմբերի 23-ին Կիևի առաջնորդ Վլադիմիր Զելենսկու կողմից նշանակված պատվիրակությունը՝ Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Անդրեյ Երմակի գլխավորությամբ, Շվեյցարիայում հանդիպել է ԵՄ3-ի և ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչների հետ՝ հակամարտության կարգավորման ծրագիրը քննարկելու համար։
Պատվիրակությունների բանակցությունների օրը ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը մեղադրել է Ուկրաինայի կառավարությանը անշնորհակալ լինելու համար։ Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 19-ին հաղորդվել էր, որ Թրամփի վարչակազմը պատրաստել է Ուկրաինայում հակամարտության կարգավորման 28 կետից բաղկացած ծրագիր։ Դրա հիմնական դրույթները, ըստ ամերիկյան լրատվամիջոցների, նախատեսում են Ուկրաինայի զինված ուժերի 2.5 անգամ կրճատում և Դոնբասի՝ Կիևի կողմից վերահսկվող մասերի փոխանցում Ռուսաստանին։