2024 թվականին զուգընկերների կամ ընտանիքի անդամների կողմից սպանվել է 50,000 կին և աղջիկ. ՄԱԿ
2024 թվականին ազգականները կամ զուգընկերներն սպանել են 50,000 կնոջ և աղջկա: Այս ցուցանիշը կանանց նկատմամբ սեռական ոտնձգությունների մոտ 60%-ն է կազմում: Տվյալները ներկայացված են ՄԱԿ-ի թմրանյութերի և հանցագործության դեմ պայքարի գրասենյակի և ՄԱԿ-ի կանանց գրասենյակի համատեղ զեկույցում:
Հետազոտողների հաշվարկների համաձայն՝ միջինում նման հանցագործությունները տեղի են ունեցել յուրաքանչյուր 10 րոպեն մեկ: Սա նշանակում է օրական մոտ 137 զոհ: Ընդհանուր առմամբ, փաստաթուղթը նշում է, որ 2024 թվականին սպանվել է 83,000 կին և աղջիկ: Տղամարդկանց մոտ այդ ցուցանիշը զգալիորեն ցածր էր. տղամարդ զոհերի միայն մոտ 11%-ն է ենթարկվել ազգականների կամ զուգընկերների հարձակմանը:
Սեռական ոտնձգությունների հետ կապված սպանություններ են գրանցվել բոլոր տարածաշրջաններում: Ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցվել է աֆրիկյան երկրներում՝ մոտավորապես երեք նման հանցագործություն յուրաքանչյուր 100,000 կանանց և աղջիկների շրջանում:
ՄԱԿ-ի կանանց քաղաքականության և ծրագրերի տնօրեն Սառա Հենդրիքսն ասել է, որ կանանց և աղջիկների պաշտպանությունը պահանջում է ժամանակին գործողություններ և օրենքներ, որոնք կլուծեն ռիսկերը՝ ինչպես առցանց, այնպես էլ ոչ առցանց: