Հռոմի պապ Լևոն XIV-ը Լիբանան է ժամանել եռօրյա առաքելական այցով
Հռոմի պապ Լևոն XIV-ը Լիբանան է ժամանել առաքելական այցով, որտեղ նրան դիմավորել են հրացանային ողջույնով։ Բեյրութի միջազգային օդանավակայանում պապին դիմավորել են նախագահ Ջոզեֆ Աունը, խորհրդարանի խոսնակ Նաբիհ Բերրին և վարչապետ Նավաֆ Սալամը, ինչպես նաև քրիստոնյա և մուսուլման հոգևորականության ներկայացուցիչներ։
Լևոն XIV-ի ժամանման պատվին Բեյրութում և Լիբանանի այլ քաղաքներում հնչել են զանգեր, իսկ նրանց նավահանգիստներում կանգ առած նավերը հնչեցրել են ազդանշաններ։
Լևոն XIV-ի առաքելական այցը կտևի երեք օր և կանցկացվի «Երանի խաղաղարարներին» կարգախոսով։ Նոյեմբերի 30-ին, օդանավակայանում արարողությունից հետո, պապը կմեկնի Բաաբդա պալատ, որտեղ նա կանցկացնի քննարկումներ պետության ղեկավարների հետ և պաշտոնական ընդունելություն նրա պատվին։
Այցի երկրորդ օրը՝ դեկտեմբերի 1-ին, կսկսվի Լևոն XIV-ի՝ Անայա քաղաքի մատուռ այցելությամբ, որտեղ պահվում են 19-րդ դարի ճգնավոր վանական Սուրբ Շարբելի մասունքները, որը մեծարվում է Լիբանանում և ամբողջ քրիստոնեական աշխարհում:
Նախատեսվում է, որ Հռոմի պապը ելույթ կունենա հանդիպմանը՝ կոչ անելով միջկրոնական երկխոսության, հանդուրժողականության և բռնության դեմ պայքարի։
Դեկտեմբերի 2-ին գլխավոր միջոցառումը կլինի բացօթյա պատարագը Լիբանանի մայրաքաղաքի առափնյա հատվածում, որի ընթացքում Լևոն XIV-ը կաղոթի 2020 թվականի օգոստոսի 4-ին Բեյրութի նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով զոհվածների համար։