Թրամփը հաստատել է, որ ինքը և Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն հեռախոսազրույց են ունեցել
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաստատել է, որ ինքը և Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն դեկտեմբերի 1-ի գիշերը հեռախոսազրույց են ունեցել։
«Ես չէի ասի, որ այն լավ կամ վատ է անցել։ Դա պարզապես հեռախոսազրույց էր»,- ասել է Սպիտակ տան ղեկավարը։
Մասնավորապես, ԱՄՆ-ի և Վենեսուելայի առաջնորդները քննարկել են հնարավոր հանդիպումը, ինչպես նաև Մադուրոյի անվտանգության երաշխիքները, եթե նա համաձայնվի հրաժարական տալ, ըստ Թրամփի վարչակազմին մոտ կանգնած աղբյուրների։ 2025 թվականի նոյեմբերի սկզբին ԱՄՆ-ի նախագահը հայտարարել է, որ Մադուրոյի իշխանության օրերը հաշված են։
Ըստ The New York Times-ի, Թրամփի և Մադուրոյի միջև զրույցը տեղի է ունեցել ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի կողմից «Արևների կարտելը» (Cártel de los Soles) «օտարերկրյա ահաբեկչական կազմակերպություն» ճանաչելու նախօրեին։ ԱՄՆ-ի իշխանությունները կարտելը կապում են Մադուրոյի և բարձրաստիճան պաշտոնյաների ու զինվորականների ցանցի հետ։ 2020 թվականին՝ Դոնալդ Թրամփի առաջին նախագահական ժամկետի ընթացքում, ԱՄՆ-ն Վենեսուելայի առաջնորդին մեղադրեց «թմրաահաբեկչության» մեջ և առաջարկեց 15 միլիոն դոլար պարգևատրում նրան բռնելու համար։ 2025 թվականի հունվարին պարգևատրումը բարձրացավ մինչև 25 միլիոն դոլարի, իսկ օգոստոսին՝ մինչև 50 միլիոն դոլարի։