Մալայզիան հայտարարում է 11 տարի առաջ անհետացած Boeing-ի որոնումների վերսկսման մասին
Մալայզիայի կառավարությունը որոշել է վերսկսել ավելի քան 10 տարի առաջ անհետացած Malaysia Airlines ավիաընկերության ինքնաթիռի որոնումները: Գործողությունը կսկսվի այս տարվա դեկտեմբերի 30-ին, հաղորդում է The Guardian-ը՝ հղում անելով երկրի տրանսպորտի նախարարությանը։
Աշխատանքների համար վարձվել է ամերիկյան Ocean Infinity ընկերությունը, որը մասնագիտանում է ստորջրյա ռոբոտաշինության մեջ: Հնդկական օվկիանոսի հատակի հետազոտությունը կտևի 55 օր՝ ընդմիջումներով: Նոր որոնողական գործողություններ կանցկացվեն այն տարածքներում, որոնք համարվում են անհետացած ինքնաթիռի գտնվելու վայրի ամենահավանական վայրերը, չնայած ճշգրիտ վայրերը չեն բացահայտվում:
Boeing MH370 չվերթի ինքնաթիռը (Կուալա Լումպուր-Պեկին) անհետացել է 2014 թվականի մարտի 8-ին՝ թռիչքից 40 րոպե անց: Ինքնաթիռում եղել են անձնակազմի 12 անդամ և 227 ուղևոր: Չնայած միջազգային լայնածավալ որոնումներին, ինքնաթիռի գտնվելու վայրը դեռևս պարզված չէ: Այս պատմությունը մնում է համաշխարհային քաղաքացիական ավիացիայի ամենաառեղծվածային պատմություններից մեկը։
Ինքնաթիռի որոնումները վերսկսվել են 2024 թվականի վերջին, սակայն դադարեցվել են 2025 թվականի գարնանը՝ նման աշխատանքների համար նախատեսված սեզոնի ավարտի պատճառով:
Ocean Infinity-ն յոթ տարի առաջ փորձել էր գտնել ինքնաթիռը: 2024 թվականի մարտին ընկերությունը հայտարարեց բեկորների գտնվելու վայրի վերաբերյալ նոր ապացույցների մասին: