Մոսկվայի բանակցություններից հետո ԱՄՆ-ն Ուկրաինային հրավիրում է նոր բանակցությունների
Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Անդրեյ Սիբիգան հայտնել է, որ Մոսկվայում ուկրաինական պատվիրակության բանակցություններից հետո տեղի է ունեցել հեռախոսազրույց պատվիրակության ղեկավար, Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Ռուստեմ Ումերովի և ԱՄՆ-ի նախագահի դեսպանորդ Սթիվ Ուիթքոֆի միջև։ Սիբիգան ասել է, որ զրույցի մանրամասները գաղտնի են պահվում անվտանգության նկատառումներից ելնելով, քանի որ գործընթացը զգայուն է։
Նա նշել է, որ Վաշինգթոնը դրական է գնահատել Մոսկվայում կայացած բանակցությունները և հրավիրել է ուկրաինական պատվիրակությանն այցելել ԱՄՆ՝ մոտ ապագայում երկխոսությունը շարունակելու համար։ Մոսկվայի բանակցություններից ի վեր կողմերի միջև շփումները շարունակվում են։
Սիբիգան նաև հայտարարել է, որ Ումերովն այսօր խորհրդակցություններ կանցկացնի Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի և Ֆրանսիայի ազգային անվտանգության խորհրդականների հետ՝ ջանքերը հետագա համակարգելու և առաջընթացը գնահատելու համար։