Կատաղի մարտեր են մղվում Պոկրովսկի և Միրնոգրադի համար
Դոնեցկի մարզում Պոկրովսկը գործնականում գրավվել է ռուսների կողմից, իսկ Միրնոգրադն ամբողջությամբ շրջապատված է, հայտարարել է Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի պատգամավոր Մարյանա Բեզուգլան խորհրդարանում լիագումար նիստում ունեցած ելույթի ժամանակ։
«Ռուսները մոտենում են Զապորոժիեին և վաղուց ներթափանցել են Կոստյանտինովկա... Իրավիճակը շարունակում է վատթարանալ», - ասել է Բեզուգլան՝ կոչ անելով պաշտոնանկ անել Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր հրամանատար Ալեքսանդր Սիրսկուն և աուդիտ անցկացնել բանակում։
Նա կարծում է, որ ներկայիս խաղաղ բանակցություններն արդյունք չեն տա, և «տարիներ շարունակ խաղաղություն չի լինի», ուստի կոչ է արել ռազմական բարեփոխումների։
Associated Press-ը հրապարակել է Միրնոգրադի կադրերը՝ «գրեթե շրջապատված»։ Այն ցույց է տալիս քաղաքը ավերակների մեջ։ Ռեպորտաժի հերոսը՝ ուկրաինացի զինվորը, նշել է, որ փախուստի ուղին դեռևս գոյություն ունի, բայց լոգիստիկան խոչընդոտվում է։ Փոքր ռոտացիաները «շատ հազվադեպ են», և տղամարդիկ շաբաթներ շարունակ մնում են մարտական ​​դիրքերում։
Ըստ DeepState ուկրաինական վերլուծական նախագծի համահիմնադիրներ Ռոման Պոգորելիի և Ռուսլան Միկուլայի, որոնց մասին մեջբերում է DW-ն, Պոկրովսկում շարունակվում են փողոցային մարտերը հյուսիսային հատվածի համար, որը նախագծի քարտեզի վրա նշված է՝ որպես մոխրագույն գոտի։ Թեև Ուկրաինայի պաշտպանության ուժերը նախկինում կարողացել էին դուրս մղել քաղաքի կենտրոնում գտնվող ռուսների խմբերին՝ կանխելով նրանց ակտիվ ներթափանցումը դեպի հյուսիս, վերջին շաբաթներին ռուսական ներկայությունն այնտեղ ավելի տեսանելի է դարձել, ասել է Միկուլան։
Ըստ Միկուլայի, ռուսները դեռևս չեն կարողացել ամբողջությամբ դուրս մղել ուկրաինական ուժերը քաղաքից՝ հետևակի պակասի պատճառով։ Սակայն, վերլուծաբանը հավելում է, որ սա «ժամանակի հարց է», քանի որ ռուսական ուժերը մարդկային առավելություն ունեն։
Իր հերթին, Ռոման Պոգորելին նշում է, որ, ի տարբերություն կենտրոնի, ռուսական զորքերը դեռևս չեն կարողացել ամրապնդել իրենց դիրքերը քաղաքի հյուսիսում։ Միևնույն ժամանակ, երկու վերլուծաբաններն էլ նշում են, որ հարևան Միրնոգրադի ճակատագիրը, որը գտնվում է մոտավորապես յոթ կիլոմետր հեռավորության վրա, կախված է Պոկրովսկում իրավիճակի զարգացումից։
«Չնայած Պոկրովսկն ինքնին որոշակի լոգիստիկա ունի, որը թույլ է տալիս ստորաբաժանումներին շարժվել և դուրս գալ, Միրնոգրադ մտնելը կամ դուրս գալը, չնայած քաղաքի ֆիզիկական շրջափակման բացակայությանը, գործնականում անհնար է», - նշում է Ռուսլան Միկուլան։
Ներկայումս լոգիստիկան ապահովվում է ծանր անօդաչու թռչող սարքերի և գետնային ռոբոտացված համակարգերի միջոցով։ Պոգորելիի խոսքով՝ երթուղին ոտքով մաքրելը վտանգավոր է, բայց դեռևս՝ հնարավոր։ «Եթե Պոկրովսկը ընկնի, նրանք կվերահսկեն բոլոր շարժումները։ Նրանք նույնիսկ ֆիզիկապես դուրս գալու կարիք չեն ունենա. բավական կլինի անօդաչու թռչող սարքերի անձնակազմ տեղակայելը։ Նման իրավիճակում ես չգիտեմ, թե ինչպես են ուկրաինական ուժերը դուրս գալու Միրնոգրադից։ Եվ ամեն ինչ այդ ուղղությամբ է գնում»,- զգուշացնում է վերլուծաբանը։
Պոգորելին կարծում է, որ «միայն հրաշքը» կարող է փրկել իրավիճակը, քանի որ արդեն շատ բան է «կորսվել»։ Այս պայմաններում, նա ընդգծում է, «գլխավորը մարդկանց փրկելն է»։ Վերլուծաբանը հրաժարվել է կանխատեսել Պոկրովսկի և Միրնոգրադի հավանական կորստի հետևանքները Դոնեցկի շրջանի մնացած մասի համար։ Միկուլայի խոսքով՝ այս քաղաքների նկատմամբ վերահսկողությունը կհեշտացնի ռուսների համար Դոնեցկի մարզի այն տարածքի վրա հարձակումը, որը մնում է Ուկրաինայի վերահսկողության տակ։