Հեռախոսով հակապատերազմական զրույցներ վարելու համար Մոսկվայում ոստիկանության կապիտանն ազատազրկվել է 7 տարով
Մոսկվայի Պերովսկի շրջանային դատարանը ոստիկանության նախկին կապիտան Սեմիել Վեդելին դատապարտել է յոթ տարվա ազատազրկման ընդհանուր ռեժիմի ուղղիչ գաղութում՝ ռուսական բանակի մասին «կեղծիքներ» տարածելու մեղադրանքով (Ռուսաստանի քրեական օրենսգրքի 207.3 հոդված): Mediazona-ի տվյալներով՝ դատարանը նաև զրկել է Վեդելին կոչումից և արգելել նրան չորս տարով զբաղեցնել պետական պաշտոններ։
Քննիչների տվյալներով՝ Ուկրաինայի Իրպեն քաղաքի բնիկ Վեդելը 2022 թվականի մարտի սկզբին մի շարք հեռախոսազրույցներ է ունեցել իր երեք ծանոթների հետ: Այդ զրույցների ընթացքում, ըստ մեղադրանքի, նա քննարկել է Ուկրաինայում տիրող պատերազմը և խնդրել նրանց «տեղեկատվություն տարածել որքան հնարավոր է շատ մարդկանց շրջանում»: Նրան նաև մեղադրում են Մոսկվայի ՆԳՆ զորահավաքի վարչության պետ Ալեքսանդր Դյաչկովին դիմելու մեջ՝ առաջարկելով կազմակերպել զանգ ռուս և ուկրաինացի անվտանգության աշխատակիցների միջև: «Նովայա գազետան» նշում է, որ այդ ժամանակ Վեդելի հեռախոսը գաղտնալսվում էր մեկ այլ քրեական գործի կապակցությամբ, որի վկա էր նրա հայրը։
Սա նույն գործով երկրորդ դատապարտումն է։ Դատարանը Վեդելին առաջին անգամ դատապարտեց յոթ տարվա ազատազրկման 2023 թվականի ապրիլին։ Սակայն, Երկրորդ վճռաբեկ դատարանը հետագայում չեղյալ հայտարարեց դատավճիռը՝ «քրեական դատավարության օրենսդրության էական խախտումների» պատճառով, և գործը ուղարկեց նոր դատաքննության։
Դեկտեմբերի 4-ին կայացած եզրափակիչ ելույթների ժամանակ մեղադրողը միջնորդեց Վեդելին 11 տարվա ազատազրկման դատապարտել։ Mediazona-ի տվյալներով՝ պետական մեղադրողը պնդել է, որ Վեդելը, «որպես կազմակերպիչ, պարարտ հող է պատրաստել» «ապատեղեկատվության» տարածման համար՝ «հաստատող ձևով» իր զրուցակիցներին «անհեթեթ, կեղծ» տեղեկատվություն հաղորդելով։ RBC-ի տվյալներով՝ մեղադրողը պատմական զուգահեռներ է անցկացրել՝ պնդելով, որ «քարոզիչների խոսելաոճը երբեք չի փոխվում» և մեղադրյալին համեմատել է Վլադիմիր Բոգոմոլովի «Ճշմարտության պահը» վեպի «դասալիքով դասալիքի» հետ։ Նա նաև դատարանի ուշադրությունը հրավիրել է այն փաստի վրա, որ Վեդելը զրույցներից մեկը սկսել է «Փառք Ուկրաինային» կարգախոսով, որը, ըստ մեղադրական կողմի, ազգայնական է։
Պաշտպան Դանիիլ Բերմանը դատարանից խնդրել է արդարացնել իր պաշտպանյալին։ Նա պնդեց, որ անձնական հեռախոսազրույցները հրապարակային չեն՝ դրանք անվանելով «դժվարին հանգամանքներում մի փոքր կորած մարդու սովորական զրույց»։ Դատավճռի հրապարակումից հետո Բերմանը RBC-ին ասել է, որ պաշտպանությունը համաձայն չէ դատարանի որոշման հետ և մտադիր է բողոքարկել այն։ Ինքը՝ Վեդելն, իրեն մեղավոր չի ճանաչել և զրույցները որակել է որպես անձնական և մասնավոր։
Սեմիել Վեդելը ձերբակալվել է 2022 թվականի մարտին և դարձել է բանակի մասին «կեղծիքների» հոդվածով ձերբակալված առաջին անձանցից մեկը։