Մասկը քննադատել է Եվրոպային X սոցիալական հարթակի նկատմամբ կիրառված տուգանքի համար
Ամերիկացի ձեռնարկատեր Իլոն Մասկը մեկնաբանել է ԵՄ-ի կողմից իր X հարթակին 120 միլիոն եվրոյով տուգանելու որոշումը՝ հայտարարելով, որ առանց խոսքի ազատության Արևմուտքը կփլուզվի։
Ավելի վաղ Եվրոպական հանձնաժողովի խոսնակ Թոմաս Ռեյնիերը հայտարարել էր, որ Հանձնաժողովը X հարթակին 120 միլիոն եվրոյով տուգանել է «Թվային ծառայությունների մասին» օրենքը խախտելու համար։
«Առանց խոսքի ազատության՝ Արևմուտքը կընկնի», - գրել է Մասկը իր X սոցիալական ցանցի էջում։
Նա նաև ուշադրություն հրավիրեց մի օգտատիրոջ գրառման վրա, որտեղ նա նշել էր, որ X-ը տուգանվել է, քանի որ «սպառնում է Եվրոպայի տոտալիտար ռեժիմին»։ «Ճիշտ է», - գրել է Մասկը։