Բրազիլիայում զինված կողոպտիչները գրադարանից գողացել են արժեքավոր նկարներ
Երկու զինված տղամարդ մտել են Սան Պաուլոյի Մարիո դե Անդրադեի գրադարան։ Նրանք գողացել են Անրի Մատիսի և Կանդիդո Պորտինարիի առնվազն 13 տպագրություն, հաղորդում է G1-ը։
Բրազիլիայի մշակույթի և ստեղծագործական տնտեսության քարտուղարությունը հայտնել է, որ գողացվել են Մատիսի ութ և Պորտինարիի հինգ փորագրանկարներ։ Դրանք «Գրքից թանգարան» ցուցահանդեսի մաս էին կազմում։
Փորագրանկարներն ապահովագրված էին, և ցուցահանդեսի տարածքում ներկա են եղել անվտանգության աշխատակիցներ և տեսախցիկներ։ Բոլոր նյութերը հանձնվել են ոստիկանությանը։ Պարզվել է, որ անհայտ անձինք ներխուժել են շենք, հարձակվել անվտանգության աշխատակիցների և երկու տարեց հաճախորդների վրա, փորագրանկարը դրել պայուսակի մեջ և փախել գլխավոր մուտքով։ Հանցագործության ականատեսները դիմել են ոստիկանությանն օգնության համար, բայց կողոպտիչները չեն ձերբակալվել։ Իրավապահ մարմիններն արդեն իսկ պարզել են կասկածյալների ինքնությունը և որոնում են նրանց։
Անրի Մատիսը ֆրանսիացի նկարիչ էր և մոդեռնիստական ​​շրջանի առաջատար եվրոպացի նկարիչներից մեկը։ Նա նաև ֆովիզմի հիմնադիրներից մեկն էր։
Կանդիդո Պորտինարին 20-րդ դարի ամենակարևոր բրազիլացի նկարիչն էր։ Նա հաճախ իր նկարները նվիրում էր հասարակ մարդկանց կյանքին։