Հայտնի են 2026 թվականի «Ոսկե գլոբուս» մրցանակի հավակնորդները
Հայտնի են 2026 թվականի «Ոսկե գլոբուս» մրցանակի հավակնորդները: Մրցանակաբաշխության արարողությունը տեղի կունենա հունվարի 11-ին։
«Լավագույն ֆիլմ» (դրամա) անվանակարգերի հավակնորդների թվում են «Ֆրանկենշտեյնը», «Համնետը», «Պարզապես պատահարը», «Գաղտնի գործակալը», «Զգացմունքային արժեքը» և «Մեղավորները»։ «Լավագույն ֆիլմ» (մյուզիքլ/կատակերգություն) անվանակարգերի հավակնորդների թվում են «Կապույտ լուսինը», «Բուգոնիան», «Մարտիի հրաշալիքը», «Վերացման մեթոդը», «Մարտ առ մարտ» և «Նոր ալիքը»։
«Լավագույն ռեժիսոր» անվանակարգերի հավակնորդների թվում են Փոլ Թոմաս Անդերսոնը, Ռայան Քուգլերը, Գիլյերմո դել Տորոն, Ջաֆար Փանահին, Յոահիմ Թրիերը և Քլոե Չժաոն։
Անվանակարգերի թվով առաջատարներն են «Մարտ ճակատամարտից հետո» (ինը), «Զգացմունքային արժեքը» (ութ) և «Մեղավորները» (յոթ)։ «Լավագույն դրամատիկական սերիալ» անվանակարգում առաջադրվածների թվում են «Դիվանագետը», «Փիթը», «Շատերից մեկը», «Ազատման վճարը», «Դանդաղ ձիերը» և «Սպիտակ լոտոսը», որը առաջադրվել է վեց անվանակարգերում: Կատակերգության անվանակարգերում առաջադրվածների թվում են «Էբոթի տարրական դպրոցը», «Արջը», «Խակի», «Ոչ ոք սա չի ուզում», «Սպանությունները» և «Ստուդիան»։
2026 թվականի մրցանակաբաշխության ժամանակ կլինի ընդհանուր առմամբ 28 անվանակարգ: Առաջադրվածների ամբողջական ցանկը հասանելի է «Ոսկե գլոբուսի» կայքում։
Վերջնական քվեաթերթիկները կուղարկվեն դեկտեմբերի 19-ին և պետք է վերադարձվեն մինչև հունվարի 3-ը: Նիկի Գլեյզերը կրկին կվարի արարողությունը: Հունվարի 8-ին կկայանա «Ոսկե երեկո», որտեղ Հելեն Միրենը և Սառա Ջեսիկա Փարքերը կստանան իրենց ողջ կյանքի ընթացքում ունեցած նվաճումների համար մրցանակներ: