ՌԴ պետծառայողները կարող են ազատվել տարեկան հայտարարագրեր ներկայացնելու պահանջից
Ռուսաստանի պետական ծառայողները կարող են ազատվել եկամուտների մասին պարբերաբար հայտարարագրեր ներկայացնելու պահանջից։ Այս դրույթը ներառված է Պետդումայի անվտանգության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի հանձնաժողովի նախագահ Վասիլի Պիսկարևի գլխավորած պատգամավորների խմբի կողմից Պետական դումա ներկայացված օրինագծերի փաթեթում։
Նախաձեռնությունն առաջարկում է վերացնել պաշտոնյաների կողմից տարեկան եկամուտների և ծախսերի հայտարարագրեր ներկայացնելու պրակտիկան։ Նրանք այժմ կներկայացնեն միայն «կոնկրետ հիմքերի առաջացման դեպքում»։ Պիսկարևն այս մոտեցումն անվանել է «նպատակային հայտարարագիր»։ Այդ հիմքերի թվում է «պաշտոնյայի, նրա ամուսնու և անչափահաս երեխաների ընդհանուր եռամյա եկամուտը գերազանցող գումարի չափով գույքի ձեռքբերումը», գրել է պատգամավորը։
Ըստ նրա, պարտադիր հակակոռուպցիոն հայտարարագրերը կմնան ուժի մեջ նոր պետական ծառայողների, «որոշակի կազմակերպություններում» աշխատանք սկսողների և պետական մարմիններում պաշտոններ զբաղեցնողների, ինչպես նաև պետական ծառայողի մեկ պետական մարմնից մյուսը տեղափոխման կամ դաշնային կադրերի ռեզերվում ընդգրկվելու համար։
Մինչև 2022 թվականի վերջը Ռուսաստանի կանոնակարգերը պահանջում էին, որ պետական ծառայողները, որոշակի գործակալությունների և պետական կորպորացիաների աշխատակիցները, ինչպես նաև խորհրդարանի անդամները և զինվորականները, ամեն տարի հայտարարագիր ներկայացնեն իրենց եկամուտների, ծախսերի և ակտիվների մասին՝ նշանակման կամ ազատման դեպքում: Ստուգումից հետո կառավարության ներկայացուցիչների հայտարարագրերը հրապարակվում էին գերատեսչությունների կայքերում:
2022 թվականի դեկտեմբերին Ուկրաինա ռուսական ներխուժման սկսվելուց հետո, նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել, որը թույլ է տալիս պաշտոնյաներին և խորհրդարանի անդամներին ձեռնպահ մնալ կոռուպցիայի դեմ պայքարի հայտարարագրեր հրապարակելուց «ՍՎՕ»-ի ողջ ընթացքում: Աշխատակիցների որոշակի կատեգորիաների իրավունք է տրվել ընդհանրապես չտրամադրել այս տեղեկատվությունը:
Պիսկարևը նշել է, որ նորարարության նպատակն է բարձրացնել պաշտոնյաների եկամուտների, ծախսերի հայտարարագրման և ակտիվների մոնիթորինգի համակարգի արդյունավետությունը, ինչպես նաև բարելավել «կոռուպցիայի դեմ պայքարի ստուգումների և ձեռնարկված միջոցառումների արդյունավետությունը», որոնք պարբերականից կփոխանցվեն շարունակական մոնիթորինգի: