ԱՄՆ-ն Վենեսուելայի ափերի մոտ նավթատար նավ է առգրավել
Շաբաթ օրը ԱՄՆ զինված ուժերը Վենեսուելայի ափերի մոտ նավթատար նավ են առգրավել։ Սա վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում երկրորդ դեպքն է, երբ ԱՄՆ զինված ուժերը նման գործողություններ են ձեռնարկում, քանի որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մեծացնում է ճնշումը Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի վրա։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամայել էր «շրջափակել» պատժամիջոցների տակ գտնվող նավթատար նավերը, որոնք մտնում կամ դուրս են գալիս Վենեսուելայից։
Առաջին տանկերը դեկտեմբերի 10-ին գրավվել էր հարավամերիկյան երկրի ափերի մոտ ԱՄՆ ուժերի կողմից։
Ներքին անվտանգության նախարար Քրիստի Նոեմը հաստատել է, որ «ԱՄՆ ափային պահպանությունը՝ Պաշտպանության նախարարության աջակցությամբ», կանգնեցրել է նավթատարը, որը վերջին անգամ կանգ էր առել Վենեսուելայում: Նոեմը տեսանյութ է հրապարակել, որտեղ երևում է, թե ինչպես է ամերիկյան ուղղաթիռը անձնակազմին իջեցնում «Սենչուրիս» անունով նավից: