Զելենսկին հրապարակել է Մայամիում կայացած բանակցությունների նախնական արդյունքները
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին զեկուցել է Մայամիում ուկրաինական պատվիրակության աշխատանքի նախնական արդյունքների մասին: ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչների հետ համաձայնեցվել են պատերազմի ավարտի վերաբերյալ մի քանի նախագծեր:
Դրանք ներառում էին Ուկրաինայի ապագա իրավաբանորեն պարտադիր անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ քննարկումներ: Ուկրաինայի լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ պետության ղեկավարը այս մասին լրագրողներին ասել է Դիվանագիտական ​​ծառայության օրվա կապակցությամբ իր ելույթի ժամանակ:
«Մեր գլխավոր նպատակը արդար խաղաղությունն է և պատերազմի ավարտը: Առայժմ պատերազմ կա, բայց մենք անում ենք ամեն ինչ, որպեսզի դիվանագիտության միջոցով ապահովենք հաղթանակը: Առնվազն՝ դիվանագիտության միջոցով, որպեսզի մեր հերոս մարտիկների ավելի շատ կյանքեր փրկենք», - նշել է Զելենսկին:
Պետության ղեկավարը հավելել է, որ ուկրաինական բանակցային պատվիրակությունն այժմ Մայամիից վերադառնում է Ուկրաինա: Նախագահը ավելի շատ մանրամասներ կհաղորդի առավոտյան:
«Իմ դիտարկմամբ՝ այն, ինչ մենք կարող էինք անել նախնական նախագծերի համար, արված է։ Պլանում կա 20 կետ։ Հավանաբար, այնտեղ ամեն ինչ չէ, որ կատարյալ է, բայց պլանը գոյություն ունի», - ընդգծել է Զելենսկին։
Նա նաև նշել է, որ Ուկրաինայի, եվրոպացիների և Միացյալ Նահանգների միջև մշակվել են անվտանգության երաշխիքներ։ Սա շրջանակային փաստաթուղթ է։
«Մեր և Միացյալ Նահանգների միջև կա առանձին փաստաթուղթ՝ երկկողմ անվտանգության երաշխիքներ։ Մենք կարծում ենք, որ դրանք պետք է քննարկվեն ԱՄՆ Քոնգրեսում՝ որոշ մանրամասներով և գաղտնի հավելվածներով», - նշել է նախագահը։
Զելենսկին որոշել է չբացահայտել մանրամասներ։
«Ես տեսել եմ նախնական մշակումները։ Անկեղծ ասած, դրանց գրեթե 90%-ը հենց այն կետերն են, որոնք կարևոր են մեզ համար, այն, ինչ կարող են ակնկալել մեր բանակը և Ուկրաինան նման երաշխիքներ ստորագրելուց հետո», - ասել է Զելենսկին։
Նա պարզաբանել է, որ սա Ուկրաինայի և Միացյալ Նահանգների համատեղ ջանքն է և այն ցույց է տալիս, որ իրենք շատ մոտ են իրական արդյունքի:
Նա նաև հայտարարել է, որ Ուկրաինայի վերականգնման մասին համաձայնագրի առաջին նախագիծն ավարտվել է։
«Ըստ էության, բոլոր փաստաթղթերի հիմնական բլոկը, իմ կարծիքով, պատրաստ է։ Կան որոշ բաներ, որոնց մենք պատրաստ չենք։ Եվ կան բաներ, վստահ եմ, որոնց ռուսները պատրաստ չեն։ Ամերիկացիները ներկայում բանակցություններ են վարում մյուս կողմի՝ Ռուսաստանի ներկայացուցիչների հետ։ Նրանք կխոսեն, և այդ ժամանակ մենք նրանցից արձագանք կստանանք», - ասել է Զելենսկին։
Նախագահը հավելել է, որ Միացյալ Նահանգները խնդրում է, որ չհամաձայնեցված փաստաթղթերի ձևաչափերի մանրամասները առայժմ հրապարակայնորեն չհրապարակվեն։