«Ուկրաինայի հարցով բանակցություններում քննարկվում է չորս փաստաթուղթ»․ Ուիթաքեր
Ուկրաինայի հարցով բանակցային գործընթացի մասնակիցներն աշխատում են չորս փաստաթղթերի վրա։ Այս մասին հայտնել է ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Մեթյու Ուիթաքերը՝ Fox News-ին տված հարցազրույցի ժամանակ։
«Դա 20 կետից բաղկացած խաղաղության ծրագիրն է, ինչպես նաև բազմակողմ անվտանգության երաշխիքներ, ԱՄՆ-ի կողմից անվտանգության երաշխիքներ, և խաղաղության հաստատումից հետո տնտեսական աճի և բարգավաճման ծրագիր»,- ասել է Ուիթեքերը։
Նա հավելել է, որ Վաշինգթոնն այժմ լավ հասկանում է, թե ինչ է ուզում Ուկրաինան։ Բայց միևնույն ժամանակ ԱՄՆ-ում փորձում են հասկանալ, թե ինչի է առավելագույնս պատրաստ գնալ Ռուսաստանը։