US ambassador says 4 documents on table in Ukraine talks
US Ambassador to NATO Matthew Whitaker stated that four documents are currently being discussed in the negotiations regarding Ukraine, according to its interview with Fox News.
“This is a 20-point peace plan, together with a sort of multilateral security guarantees, ths US specific security guarantees, and the post-peace economic growth in the prosperity plan,” Whitaker said.
He added that Washington now clearly understands what Ukraine wants. At the same time, the US is trying to understand the maximum concessions Russia is willing to make.