Ֆրանսիական էլեկտրոնային երաժշտությունը ներառվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում
Ֆրանսիայի էլեկտրոնային երաժշտության ժանրը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից պաշտոնապես ճանաչվել է՝ որպես ոչ նյութական մշակութային ժառանգություն: Այս որոշումը ընդգծում է այս շարժման կարևորությունն ազգային գեղարվեստական ինքնության ձևավորման գործում:
Ժանրը համաշխարհային ճանաչում ձեռք բերեց հիմնականում 1976 թվականին թողարկված «Oxygene» ալբոմի կոմպոզիտոր Ժան-Միշել Ժառի շնորհիվ: Ալբոմը և հետագա աշխատանքները հիմք դրեցին «French Touch»-ին՝ 1990-ականների ֆրանսիական հաուս երաժշտության ոճին, որը համաշխարհային ճանաչում ստացավ:
1993 թվականից ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի դեսպան Ժառը ոչ միայն ակտիվորեն առաջ մղեց էլեկտրոնային երաժշտությունը միջազգային մակարդակով, այլև արժանացավ պետական պարգևների, այդ թվում՝ Պատվո լեգեոնի: Սոցիալական ցանցերում երաժիշտը նշել է, որ ժանրի ընդգրկումը ժառանգության ցանկում իր երկարամյա աշխատանքի գագաթնակետն էր: