Նոր մանրամասներ` Լիբիայի բանակի ԳՇ պետի ինքնաթիռի աղետից
Անկարայում կործանված լիբիական ինքնաթիռում Ֆրանսիայի երեք քաղաքացիներ են եղել, հայտնել է Թուրքիայում Ֆրանսիայի դեսպանատունը։
Falcon 50 մասնավոր ինքնաթիռի անձնակազմը բաղկացած էր երեք անձից, բոլորը՝ ֆրանսիացիներ։ Դիվանագիտական առաքելությունը հայտարարել է, որ կապի մեջ է թուրքական իշխանությունների հետ՝ զոհերի ինքնությունը հաստատելու համար։
Ավիաաղետը տեղի է ունեցել երեքշաբթի՝ դեկտեմբերի 24-ին, Անկարայի մոտակայքում։ Ինքնաթիռում է եղել Լիբիայի բանակի գլխավոր շտաբի պետ Մոհամմեդ Ալի Ահմեդ ալ-Հադդադը։
Թուրքիայի մայրաքաղաքի աղբյուրների համաձայն՝ Էսենբողա օդանավակայանից թռիչքից կարճ ժամանակ անց անձնակազմը էլեկտրահամակարգի խափանման տագնապ է տվել և թույլտվություն է խնդրել վերադառնալու մեկնման օդանավակայան։ Թուրքիան ձեռնարկել է բոլոր անհրաժեշտ նախապատրաստական աշխատանքներն արտակարգ վայրէջքի համար, սակայն ինքնաթիռը շուտով անհետացել է ռադարներից։