«Հենց հիմա Ռուսաստանից շատ վտանգավոր հայտարարություններ են հնչում». Զելենսկի
Հենց հիմա Ռուսաստանից շատ վտանգավոր հայտարարություններ են հնչում, որոնք հստակորեն ուղղված են ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի թիմի հետ համատեղ աշխատանքի բոլոր նվաճումները խաթարելուն։ Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի առաջնորդ Վլադիմիր Զելենսկին։
«Ռուսները հորինել են ինչ-որ ակնհայտորեն կեղծ պատմություն Ռուսաստանի նախագահի ինչ-որ նստավայրի վրա ենթադրյալ հարձակման մասին, որպեսզի նրանք պատրվակ ունենան շարունակելու հարձակումները Ուկրաինայի, մասնավորապես՝ Կիևի վրա, և հրաժարվելու պատերազմը դադարեցնելու համար անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկելուց։
Սա ռուսների կողմից բնորոշ խաբուսիկ մարտավարություն է։ Նրանք արդեն հարձակվել են Կիևի, մասնավորապես՝ Ուկրաինայի նախարարների կաբինետի շենքի վրա։ Ուկրաինան չի ձեռնարկում քայլեր, որոնք կարող են թուլացնել դիվանագիտությունը։ Ռուսաստանը միշտ անում է դա։ Սա մեզ տարբերող բազմաթիվ առանձնահատկություններից մեկն է։ Կարևոր է, որ աշխարհը հիմա չլռի, և որ ռուսները չխափանեն խաղաղության ուղղությամբ շարժումը»,- ասել է Զելենսկին։
Այս ֆոնին Ռուսաստանի Պետդումայի պատգամավոր Անդրեյ Կոլեսնիկը հայտարարել է, որ Ուկրաինային «ամեն դեպքում» «մեծ հարված» կհասցվի. «Կարծում եմ՝ այս հարցը լուծվել է բարձր, ամենաբարձր մակարդակով։ Հակադարձ հարվածը կլինի շատ, շատ լուրջ»։