Բուրկինա Ֆասոն և Մալին արգելել են ԱՄՆ քաղաքացիների մուտքն իրենց տարածք
Բուրկինա Ֆասոյի և Մալիի իշխանությունները արգելել են ԱՄՆ քաղաքացիների մուտքն իրենց տարածք՝ ի պատասխան Վաշինգթոնի կողմից իրենց քաղաքացիներին վիզա տրամադրելը մերժելու որոշման։ Այս մասին հայտարարել են Բուրկինա Ֆասոյի և Մալիի արտաքին գործերի նախարարությունները։
«Մեր որոշումը նպատակ ունի պահպանել պետությունների միջև ինքնիշխան հավասարությունը և վերահաստատել փոխադարձ հարգանքը որպես դիվանագիտական հարաբերությունների հիմք», - Բուրկինա Ֆասոյի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Մարի Կարամոկո Տրաորեի խոսքերը մեջբերել է Lefaso լրատվականը:
Միևնույն ժամանակ, ինչպես հաղորդում է ORTV-ն՝ Մալիի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ ԱՄՆ վարչակազմը միակողմանիորեն՝ առանց աֆրիկյան երկրի հետ որևէ խորհրդակցության, վիզային սահմանափակումներ է սահմանել Մալիի քաղաքացիների համար։ Սակայն Բամակոն կտրականապես մերժել է Վաշինգթոնի պնդումները, որ որոշումը պայմանավորված է հասարակական անվտանգության վերաբերյալ մտահոգություններով՝ նշելով, որ իրական դրդապատճառները կարող են քաղաքական լինել։
Նշենք, որ դեկտեմբերի 16-ին ԱՄՆ-ն հայտարարել է մուտքի սահմանափակումների խստացման մասին, որը տարածվում է նաև Բուրկինա Ֆասոյի և Մալիի վրա: Միջոցառումն ուժի մեջ է մտնելու 2026 թվականի հունվարի 1-ից։