Ֆրանսիան կարգելի սոցիալական ցանցերը 15 տարեկանից փոքր երեխաների համար
Ֆրանսիան նախատեսում է արգելել սոցիալական ցանցերի օգտագործումը 15 տարեկանից փոքր անձանց համար՝ սկսած սեպտեմբերի 1-ին սկսվող նոր ուսումնական տարվանից, հաղորդում է Agence France-Presse-ը՝ հղում անելով օրինագծին, որը խորհրդարանը կսկսի քննարկել 2026 թվականի սկզբին։
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել էր իր ծրագրերի մասին՝ մինչև իր պաշտոնավարման ավարտը՝ 2027 թվականը, արգելել 15-16 տարեկան երեխաների և դեռահասների համար սոցիալական ցանցեր մուտքը։
«Օրինագծի վերաբերյալ խորհրդարանական քննարկումները նախատեսված են 2026 թվականի սկզբին... Երկու հոդվածից բաղկացած օրինագիծը նպատակ ունի արգելել «15 տարեկանից փոքր անչափահասներին սոցիալական ցանցերի ծառայությունների մատուցումը» 2026 թվականի սեպտեմբերի 1-ից», - նշվում է հրապարակման մեջ։