«Միացյալ Նահանգներին անհրաժեշտ է Գրենլանդիան». Թրամփ
Վենեսուելայի դեմ գործողությունից հետո ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ին նույնպես պետք է Գրենլանդիան, քանի որ դանիական կղզին, իբր, շրջապատված է չինական և ռուսական նավերով։
«Մեզ անպայման պետք է Գրենլանդիան», - ասել է նա Atlantic ամսագրին տված հարցազրույցում՝ հավելելով, որ տարածքը, իբր, «շրջապատված է ռուսական և չինական նավերով»։
Թրամփը բազմիցս հայտարարել է, որ Գրենլանդիան պետք է դառնա Միացյալ Նահանգների մաս: Նա ընդգծել է դրա ռազմավարական կարևորությունը ազգային անվտանգության և «ազատ աշխարհի» պաշտպանության համար, այդ թվում՝ Չինաստանից և Ռուսաստանից: Գրենլանդիայի նախկին վարչապետ Մուտե Էգեդեն պատասխանել է, որ կղզին վաճառքի ենթակա չէ և երբեք էլ չի վաճառվի: Միևնույն ժամանակ, ամերիկացի առաջնորդը հրաժարվել է պարտավորվել ռազմական ուժ կիրառել Գրենլանդիայի նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելու համար: