Թրամփը փորձում է ստեղծել ՄԱԿ-ի այլընտրանք` «Խաղաղության խորհուրդ»
Թրամփն ստեղծում է նոր կազմակերպություն՝ Խաղաղության խորհուրդը։ Խորհրդում մշտական տեղ զբաղեցնելու ցանկություն ունեցող երկրներին առաջարկում է առնվազն մեկ միլիարդ դոլարի ներդրում։ Այս մասին հաղորդում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով կազմակերպության նախագծի կանոնադրությանը։
Փաստաթղթի համաձայն՝ Թրամփը կդառնա «Խաղաղության խորհրդի» առաջին նախագահը և կունենա միանձնյա լիազորություններ այն հարցում, թե ով կհրավիրվի միանալու։ Որոշումները կկայացվեն մեծամասնության քվեարկությամբ, սակայն նման ցանկացած որոշում կպահանջի նախագահի հաստատումը։
Նախագահը նաև կունենա անդամներին հեռացնելու լիազորություն. անդամների միայն երկու երրորդը կարող է արգելափակել նման որոշումը։ Թրամփը կհաստատի հանդիպման օրակարգը և կնշանակի իր հաջորդին։
Մշտական անդամակցությունը կլինի անվճար, բայց սահմանափակ կլինի երեք տարով, որը կարող է երկարաձգվել նախագահի հայեցողությամբ։ Առաջին տարում մեկ միլիարդ դոլարից ավելի ներդրում կատարող երկրները անորոշ ժամանակով կստանան մշտական կարգավիճակ։
Ամերիկացի պաշտոնյան, որի անունը չի հրապարակվել, Bloomberg-ին ասել է, որ հավաքագրված միջոցները կուղղվեն Ղազայի վերականգնմանը։ Նրա խոսքով՝ Խաղաղության խորհուրդը կապահովի, որ հավաքված գրեթե յուրաքանչյուր դոլարն օգտագործվի իր նպատակային նշանակությամբ։
Bloomberg-ի աղբյուրները հաղորդում են, որ մի շարք եվրոպական երկրներ արդեն ստացել են Խաղաղության խորհրդին միանալու հրավերներ։ Սակայն, նրանք ասում են, որ շատ նահանգներ կտրականապես դեմ են նախագծի կանոնադրությանը և աշխատում են կոլեկտիվ արձագանքի վրա։ Հիմնական քննադատությունն այն է, որ, ըստ փաստաթղթի, Թրամփն անձամբ կվերահսկի կազմակերպության ֆինանսները։
Ուրբաթ օրը Սպիտակ տունը հայտարարեց կազմակերպության առաջին գործադիր խորհրդի կազմը։ Այն ներառում է պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին, Մերձավոր Արևելքի հարցերով հատուկ դեսպանորդ Սթիվ Վիտկոֆին, Թրամփի փեսային՝ Ջարեդ Քուշներին, և Մեծ Բրիտանիայի նախկին վարչապետ Թոնի Բլերին։
Ըստ կանոնադրության՝ Խաղաղության խորհուրդը միջազգային կազմակերպություն է, որի նպատակն է «խթանել կայունությունը, վերականգնել առողջ և օրինական կառավարումը և ապահովել երկարատև խաղաղություն հակամարտությունից տուժած կամ սպառնալիքի տակ գտնվող տարածաշրջաններում»։ Կազմակերպությունը կսկսի իր աշխատանքը երեք երկրների կողմից կանոնադրությունը ստորագրելուց հետո։
Գաղափարի հակառակորդները կարծում են, որ Թրամփը փորձում է ստեղծել ՄԱԿ-ի այլընտրանք, որը նա վաղուց քննադատում է։ Նախկինում ԱՄՆ-ի նախագահը մի շարք համաշխարհային առաջնորդների, այդ թվում՝ Արգենտինայի նախագահ Խավիեր Մայլիին և Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնիին, հրավիրել էր միանալ «Գազայի խաղաղության խորհրդին»՝ ավելի լայն «Խաղաղության խորհրդի» շրջանակներում գործող կառույցին։ Այս ծրագիրն արդեն քննադատության է արժանացել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի կողմից, ով պնդել է, որ մանրամասները համաձայնեցված չեն իր երկրի հետ։