«Դանիան չի կարողացել վերացնել ռուսական սպառնալիքը Գրենլանդիայի նկատմամբ»․ Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Դանիայի կառավարությունը վերջին 20 տարիների ընթացքում չի կարողացել լուծել Գրենլանդիային սպառնացող խնդիրը, որը ներկայացնում է Ռուսաստանը։
«20 տարի շարունակ ՆԱՏՕ-ն Դանիային ասում էր. «Դուք պետք է վերացնեք Գրենլանդիայի նկատմամբ ռուսական սպառնալիքը»։ Ցավոք, Դանիան ոչինչ չկարողացավ անել այդ հարցում։ Հիմա ժամանակն եկել է, և դա կարվի»,- գրել է նա Truth Social-ում։
Հունվարի 17-ին Թրամփը Truth Social-ի իր գրառման մեջ հայտնել է, որ Միացյալ Նահանգները կսկսի 10% մաքսատուրքեր սահմանել Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի, Դանիայի, Նիդեռլանդների, Նորվեգիայի, Ֆինլանդիայի, Ֆրանսիայի և Շվեդիայի նկատմամբ, որոնք կշարունակվեն մինչև կողմերը համաձայնության չգան Վաշինգթոնի կողմից Գրենլանդիայի «լիակատար և ամբողջական ձեռքբերման» վերաբերյալ։ Այս որոշումն ուժի մեջ է մտնում փետրվարի 1-ից, իսկ հունիսի 1-ին մաքսատուրքերը կաճեն մինչև 25%։