Թրամփն առաջարկում է Եվրոպային Գրենլանդիայի փոխարեն կենտրոնանալ Ուկրաինայի վրա
Եվրոպան պետք է կենտրոնանա ուկրաինական հակամարտության վրա, այլ ոչ թե ԱՄՆ-ի կողմից Գրենլանդիան գրավելու փորձերի վրա, NBC News-ին տված հարցազրույցում ասել է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Եվրոպան պետք է կենտրոնանա Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հետ պատերազմի վրա, քանի որ, անկեղծ ասած, տեսնում եք, թե որտեղ է դա տանում։ Ահա թե ինչի վրա պետք է կենտրոնանա Եվրոպան, ոչ թե Գրենլանդիայի», - ասել է հանրապետականը։
Հարցին, թե արդյոք նա ուժ կկիրառի կղզին գրավելու համար, Թրամփը պատասխանել է. «Առանց մեկնաբանության»։
Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի 56-րդ նստաշրջանը, որին կմասնակցեն ավելի քան 60 պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներ, տեղի կունենա այս շաբաթ՝ հունվարի 19-23-ը։ Սկզբում հանդիպումը հրավիրվել էր Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակը քննարկելու համար, բայց այժմ այն ​​կկենտրոնանա Գրենլանդիայի վրա, տեղեկացել է Financial Times-ը։
Դավոսի ֆորումի շրջանակներում ԱՄՆ-ի նախագահի հետ հանդիպելու ծրագրեր ունեցող ԵՄ առաջնորդները հրաժարվում են Ուկրաինայի կարգավորման վերաբերյալ նյութերից՝ կենտրոնանալով Գրենլանդիայի իրավիճակի վրա։ Դանիայի իշխանությունները որոշել են չմասնակցել Համաշխարհային տնտեսական ֆորումին՝ սրվող հակամարտության ֆոնին։
Թրամփը հայտարարել է, որ Գրենլանդիայի վերահսկողությունը «բացարձակապես անհրաժեշտ է» ԱՄՆ-ի համար՝ Արկտիկայում իր ռազմավարական շահերը պաշտպանելու և Չինաստանից ու Ռուսաստանից աճող սպառնալիքներին հակազդելու համար։