«ԱՄՆ-ն Գրենլանդիայի պատճառով եվրոպական երկրների նկատմամբ մաքսատուրքեր չի սահմանի»․ Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ շատ արդյունավետ հանդիպում է ունեցել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ և, որ նրանք կարողացել են ձևավորել Գրենլանդիայի և ամբողջ Արկտիկական տարածաշրջանի վերաբերյալ ապագա համաձայնագրի շրջանակը։
«Այս լուծումը, եթե իրականացվի, հիանալի կլինի Միացյալ Նահանգների և ՆԱՏՕ-ի բոլոր երկրների համար։ Այս փոխըմբռնման հիման վրա ես չեմ կիրառի այն մաքսատուրքերը, որոնք նախատեսված էին ուժի մեջ մտնել փետրվարի 1-ից», - գրել է Թրամփը Truth Social-ում։
Ավելի վաղ Թրամփը խոստացել էր փետրվարի 1-ից 10 % մաքսատուրքեր սահմանել Դանիայից, Նորվեգիայից, Շվեդիայից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Միացյալ Թագավորությունից, Նիդեռլանդներից և Ֆինլանդիայից ներմուծվող բոլոր ապրանքների վրա, որոնք հունիսի 1-ից կբարձրանան մինչև 25%։ Սպառնալիքը պատասխան էր այդ երկրների կողմից Գրենլանդիա փոքր ռազմական զորքեր ուղարկելու որոշումներին, որոնք հաջորդել էին Թրամփի կողմից կղզու՝ Միացյալ Նահանգների կողմից անխուսափելի բռնակցման մասին բազմիցս արված հայտարարություններին։