Հայտնի են 79-րդ BAFTA կինոմրցանակաբաշխության անվանակարգերը
Լոնդոնում հայտարարվել են 79-րդ BAFTA կինոմրցանակաբաշխության անվանակարգերը: Արարողությունը տեղի կունենա փետրվարի 22-ին Royal Festival Hall-ում և կվարի դերասան Ալան Քամինգը։
Փոլ Թոմաս Անդերսոնի «Մարտ առ մարտ» ֆիլմը գլխավորում է անվանակարգերը՝ 14 անվանակարգով, այդ թվում՝ «Լավագույն ֆիլմ» և «Լավագույն ռեժիսոր» հիմնական անվանակարգերում: Գլխավոր դերասաններ Լեոնարդո ԴիԿապրիոն և Չեյս Ինֆինիտը նույնպես ստացել են դերասանական անվանակարգեր։
Ռայան Քուգլերի «Մեղավորները» երկրորդ տեղում է՝ 13 անվանակարգով: Ֆիլմն առաջադրվել է «Լավագույն ֆիլմ» անվանակարգերում, ինչպես նաև առաջադրվել է «Լավագույն երաժշտություն» և «Լավագույն ռեժիսոր» անվանակարգերում:
Քլոե Չժաոյի «Համնեթ» և Ջոշ Սաֆդիի «Մարթի Հիանալի» ֆիլմերն ստացել են 11-ական անվանակարգ և նույնպես հավակնում են «Լավագույն ֆիլմ» անվանակարգին: «Զգացմունքային արժեք» դրաման «Լավագույն ֆիլմ» անվանակարգի հինգերորդ թեկնածուն է: Բրիտանական ֆիլմերի շարքում առաջատար թեկնածուներն էին Քըրք Ջոնսի կենսագրական դրաման՝ «Ես երդվում եմ», Հարրի Լայթոնի մելոդրաման՝ «Թամբը» և Ջեյմս Գրիֆիթսի «Ուոլիս կղզու բալլադը» դրամեդիան։
Այլ անվանակարգեր՝
Լավագույն ռեժիսոր՝ Յորգոս Լանտիմոս («Բուգոնիա»), Քլոե Չժաո («Համնեթ»), Ջոշ Սաֆդի («Մարթի Հիանալի»), Փոլ Թոմաս Անդերսոն («Մարտ առ մարտ»), Հովակիմ Թրիեր («Զգացմունքային արժեք»), Ռայան Քուգլեր («Մեղավորները»)։
Լավագույն դերասան՝ Ռոբերտ Արամայո («Ես երդվում եմ»), Թիմոթի Շալամե («Մարթի Հիանալի»), Լեոնարդո ԴիԿապրիո («Մարտ առ մարտ»), Իթան Հոուք («Կապույտ լուսին»), Մայքլ Բ. Ջորդան («Մեղավորները»), Ջեսի Պլեմոնս («Բուգոնիա»)։
Լավագույն դերասանուհի՝ Ջեսի Բաքլի («Համնեթ»), Ռոուզ Բիրն («Ես քեզ կխփեի, եթե կարողանայի»), Քեյթ Հադսոն («Նրանց երազանքների մեղեդին»), Չեյզ Ինֆինիթի («Մարտ առ մարտ»), Ռենատե Ռեյնսվե («Զգացմունքային արժեք»), Էմմա Սթոուն («Բուգոնիա»)։
Լավագույն օրիգինալ սցենար՝ «Կապույտ լուսին», «Մարթի Հիանալի», «Զգացմունքային արժեք», «Մեղավորներ», «Գաղտնի գործակալ»։
Լավագույն անիմացիոն ֆիլմ՝ «Էլիո», «Փոքրիկ Ամելի», «Զուտոպիա 2»։
Լավագույն վիզուալ էֆեկտներ՝ «Ավատար. Կրակ և մոխիր», «F1», «Ֆրանկենշտեյն», «Դպրոցական ավտոբուս», «Ինչպես վարժեցնել վիշապին»։