Իրանի խորհրդարանը ԵՄ անդամ պետությունների զինված ուժերը որակել է որպես ահաբեկչական կազմակերպություններ, հայտարարել է խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը։
«Համաձայն «Արձագանքման մասին» օրենքի 7-րդ հոդվածի՝ ԻՀՊԿ-ն ահաբեկչական կազմակերպություն ճանաչելուն ի պատասխան՝ եվրոպական երկրների զինված ուժերը համարվում են ահաբեկչական խմբավորումներ, և այդ գործողությունների հետևանքները կընկնեն ԵՄ-ի վրա», - նրա խոսքերն է մեջբերել IRIB լրատվական գործակալությունը։
Հինգշաբթի օրը Եվրամիության դիվանագիտության ղեկավար Կաջա Կալլասը հայտարարել էր, որ ԵՄ-ն ԻՀՊԿ-ն ճանաչել է որպես ահաբեկչական կազմակերպություն: Դաշինքը նաև պատժամիջոցներ է կիրառել Իրանի անվտանգության և արդարադատության 15 պաշտոնյաների նկատմամբ:
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին, իր հերթին, հայտարարել էր, որ դաշինքը լուրջ ռազմավարական սխալ է թույլ տվել։ Նա կարծում էր, որ Եվրոպան բորբոքում է ճգնաժամի կրակը։