«ԱՄՆ-ն կբանակցի ուժի դիրքերից՝ հարձակողական զենքի կրճատման վերաբերյալ նոր պայմանագիր կնքելու համար». Ռուբիո
Ուրբաթ, 06 փետրվարի, 2026 թ., 19:27
ԱՄՆ-ն կբանակցի ուժի դիրքերից՝հարձակողական զենքի կրճատման վերաբերյալ նոր պայմանագիր կնքելու համար, գրել է պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն X-ի սոցկայքում։
Պետքարտուղարը հավելել է, որ երեկ լրացած New START-ը «այլևս չի ծառայում իր նպատակին» և «կնքվել է այլ ժամանակ և այլ նպատակներով»։
«Մեր հանձնառությունը գլոբալ միջուկային սպառնալիքները նվազեցնելու հարցում անկեղծ է, բայց մենք չենք ընդունի այնպիսի պայմաններ, որոնք վնասում են Միացյալ Նահանգներին կամ անտեսում են չկատարումը՝ համաձայնագրի հասնելու նպատակով՝ համաձայնագրի համար։ Մենք բարձր չափանիշներ կսահմանենք բոլոր պոտենցիալ միջուկային գործընկերների համար։ Եվ մենք միշտ կբանակցենք ուժի դիրքերից», - հավելել է Ռուբիոն։