Ուկրաինայի էներգետիկայի նախկին նախարար Հերման Գալուշչենկոն ձերբակալվել է երկրից դուրս գալու փորձի ժամանակ
Ուկրաինայի էներգետիկայի նախկին նախարար Հերման Գալուշչենկոն, որը Մինդիչի գործով անձ է, ձերբակալվել է Ուկրաինայում՝ երկրից դուրս գալու փորձի ժամանակ, հայտնում են «Ուկրաինսկայա պրավդա»-ի և «ՌԲԿ Ուկրաինա»-ի աղբյուրները։ Նրանց աղբյուրների համաձայն, սահմանապահները նախկին պաշտոնյային գիշերը դուրս են բերել գնացքից՝ Ուկրաինայի ազգային հակակոռուպցիոն բյուրոյի (NABU) և կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասնագիտացված դատախազության (SAP) պահանջով։
Բարձրաստիճան պաշտոնյաների և Վլադիմիր Զելենսկու մերձավոր շրջապատի անդամների շրջանում կոռուպցիայի վերաբերյալ հետաքննությունը բացահայտվել է 2025 թվականի նոյեմբերին։ Հետաքննիչների տվյալներով՝ հանցավոր խումբը ղեկավարել է «Քվարտալ-95» ստուդիայի համասեփականատեր և նախագահի մերձավորը հանդիսացող Թիմուր Մինդիչը։
Գործարարին հաջողվել է լքել երկիրը, սակայն գործով ձերբակալվել են մի քանի մեղադրյալներ։ Գալուշչենկոյի տունը խուզարկվել է, և նա ազատվել է արդարադատության նախարարի պաշտոնից։ Մինչ այդ՝ 2021-2025 թվականներին, նա զբաղեցրել է Ուկրաինայի էներգետիկայի նախարարի պաշտոնը։