ԱՄՆ Գերագույն դատարանը չեղյալ է հայտարարել Թրամփի սահմանած գլոբալ մաքսատուրքերի մեծ մասը
ԱՄՆ Գերագույն դատարանը չեղյալ է հայտարարել Թրամփի սահմանած գլոբալ մաքսատուրքերի մեծ մասը, ինչը նշանակում է, որ ԱՄՆ-ն կարող է ստիպված լինել վերադարձնել մոտ 180 միլիարդ դոլար։
Բարձրագույն դատարանը որոշել է, որ Թրամփի վարչակազմը լիազորություն չունի կիրառել 1977 թվականի «Տնտեսական արտակարգ իրավիճակի մասին» օրենքը՝ ներմուծման մաքսատուրքեր սահմանելու համար՝ առանց Կոնգրեսի հաստատման: Որոշումը, որը կայացվել է վեց կողմ և երեք դեմ ձայների մեծամասնությամբ, չեղյալ է հայտարարել մաքսատուրքերի մեծ մասը, այդ թվում՝ մոտ 10% ընդհանուր դրույքաչափերը:
2025 թվականին իր երկրորդ ժամկետի սկզբից ի վեր Դոնալդ Թրամփը 180-ից ավելի երկրներից ներմուծվող ապրանքների վրա մաքսատուրքեր է սահմանել՝ 10%-ից մինչև 50%: Այս որոշումները ԱՄՆ գանձապետարանին ավելի քան 200 միլիարդ դոլարի եկամուտ են ապահովել:
2721:12
3520:48
«Ուկրաինան երեք օրով կդադարեցնի Մոսկվայի ուղղությամբ հարվածները». Զելենսկի
7620:24
«Այս ելույթը ջրի սակագնի առաջիկա թանկացման անոնսն էր»․ Գառնիկ Դանիելյան
6119:42
«Փաշինյա՞նն է ուղղվել, թե՞ Միսկարյանն է ծռվել»․ Գեղամ Օհանյան
8318:24
«Պետության ղեկավարի տնտեսագիտական տրամաբանության բացակայությունը հանգեցնում է համակարգային ճգնաժամերի»․ Հրայր Կամենդատյան