«Այս պատերազմը պետք է ավարտվի արդար և կենսունակ խաղաղությամբ». ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար
ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն Ուկրաինայի շուրջ բանակցություններն անվանել է խաղաղության հասնելու միակ ուղին և ողջունել է Մոսկվայի և Կիևի միջև Վաշինգթոնի միջնորդությամբ իրականացվող շփումները, որոնք ուղղված են հակամարտության դադարեցմանը։
«Այս պատերազմը պետք է ավարտվի արդար և կենսունակ խաղաղությամբ։ Եվ նման խաղաղության կարելի է հասնել միայն բանակցությունների միջոցով։ Երկխոսությանը այլընտրանք չկա։ Հետևաբար, ես ողջունում եմ Ուկրաինայի և Ռուսաստանի Դաշնության միջև շարունակվող դիվանագիտական ներգրավվածությունը՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջնորդությամբ», - ասել է նա ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի 1554-րդ ընդլայնված նիստում։ Միջոցառման բացման ելույթները հեռարձակվել են կազմակերպության պաշտոնական կայքում։ «Ես նաև շնորհակալություն եմ հայտնում ԵԱՀԿ գործող նախագահ, դաշնային խորհրդական Իգնացիո Կասիսին՝ անցյալ շաբաթ Ժնևում եռակողմ բանակցությունների վերջին փուլը հրավիրելու համար»,- հավելել է գլխավոր քարտուղարը։
Նա նաև նշել է, որ պետք է աջակցություն ստանան հակամարտության բանակցային կարգավորման և պատերազմի դադարեցման համար ճանապարհ հարթելու ջանքերը։ «ԵԱՀԿ-ն պատրաստ է օգտակար դեր խաղալ հակամարտությունից հետո կայունացման և վերականգնման գործում, ներառյալ մարդասիրական ասպեկտները, ինչպես նաև պատերազմը դադարեցնելու կողմերի միջև հնարավոր համաձայնագրի պայմանների իրականացման գործում», - հիշեցրել է նա։