Իրանը դեռևս մտադրություն չունի փակելու Հորմուզի նեղուցը
Թեհրանը դեռևս մտադրություն չունի փակելու Հորմուզի նեղուցը, բայց կքննարկի բոլոր հնարավոր տարբերակները, հայտարարել է Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին։
«Մենք ներկայում մտադրություն չունենք փակել այն (Հորմուզի նեղուցը - խմբ.), բայց քանի որ պատերազմը շարունակվում է, մենք կքննարկենք բոլոր հնարավոր սցենարները։ Մենք դեռ դա չենք արել»,- NBC-ին ասել է Արաղչին։
Փետրվարի 28-ին ԱՄՆ-ն և Իսրայելը սկսեցին հարվածել Իրանում գտնվող թիրախներին, այդ թվում՝ Թեհրանին, պատճառելով վնասներ և քաղաքացիական զոհերի։ Հարձակման հետևանքով սպանվեց Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին, և երկիրը հայտարարեց 40-օրյա սուգ։ Իրանը պատասխանում է Իսրայելի տարածքին, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքում գտնվող ԱՄՆ ռազմական թիրախներին հարվածներով։