#The_Washington_Post-ը նշել է երկրների ցանկը, որոնք լրջորեն տուժել են Իրանի դեմ պատերազմից
ԱՄՆ-Իրան պատերազմը լուրջ վնաս է հասցրել Եվրոպայի և Ասիայի խոշոր երկրների տնտեսություններին: The Washington Post-ը՝ հղում անելով վերլուծաբաններին, հաղորդում է, որ Իտալիան, Բելգիան, Չինաստանը, Հնդկաստանը և Հարավային Կորեան, որոնք կախված են Հորմուզի նեղուցով նավթի և գազի մատակարարումներից, ամենամեծ ազդեցությունն են զգացել։
«Եվրոպան և Ասիան մեծապես կախված են էներգակիրների ներմուծումից, ուստի միայն սա նրանց ավելի խոցելի է դարձնում Իրանի դեմ պատերազմի բացասական մակրոտնտեսական ազդեցության նկատմամբ»,- ասել է Մորիս Օբստֆելդը՝ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի նախկին գլխավոր տնտեսագետը: Մինչդեռ S&P 500 ինդեքսը անցյալ շաբաթ նվազել է 2%-ով, հաղորդում է Washington Post-ը, Հարավային Կորեայի ֆոնդային շուկան նվազել է 20%-ով, և Հնդկաստանի ազգային արժույթը նույնիսկ ավելի մեծ անկում է ապրել դոլարի նկատմամբ: Նյու Դելին իր բյուջեից սուբսիդավորում է մանրածախ էներգիայի գները՝ տարեկան ծախսելով ավելի քան 32 միլիարդ դոլար։
Կատարի Էներջիի կողմից հեղուկացված բնական գազի արտադրությունը կասեցնելուց հետո գինը բարձրացել է 1,5 անգամ: ICE Futures-ի մարտի 3-ի տվյալների համաձայն՝ Եվրոպայում գազի գները 3 տարվա ընթացքում առաջին անգամ գերազանցել են 800 դոլարը հազար խորանարդ մետրի համար: Ավիափոխադրումները նույնպես լուրջ ազդեցություն են ունեցել: Լոգիստիկ ընկերությունները բեռնափոխադրումների համար օգտագործում էին ԱՄԷ-ի և Կատարի միջազգային հանգույցները, սակայն իրանական հարվածների պատճառով նրանք այժմ ստիպված կլինեն շրջանցիկ ճանապարհներով գնալ և փոխել երթուղին։
«Դուք չեք կարող թռչել շատ հեռու հյուսիս, դուք չեք կարող թռչել շատ հեռու հարավ», - ասաց SEKO Logistics-ի գլխավոր առևտրային տնօրեն Բրայան Բուրկը՝ բացատրելով, որ Չինաստանից և հյուսիսարևելյան Ասիայից մեկնող չվերթները այժմ պետք է թռչեն «զգուշորեն պլանավորված երթուղով» Թուրքմենստանով՝ խուսափելով Ռուսաստանի օդային տարածքից, որը արգելված է, և Իրանից, որտեղ պատերազմ է ընթանում։
Ավելին, Պարսից ծոցից նավթամթերքի մատակարարման դադարեցումը հանգեցրել է ավիացիոն վառելիքի գների բարձրացմանը։ WP-ն հաղորդում է, որ Եվրոպայում գները աճել են 72%-ով՝ մոտենալով 2022 թվականի մակարդակին, երբ Ռուսաստանը սկսեց իր ռազմական գործողությունները Ուկրաինայում։