Իրանի պատերազմը պառակտում է BRICS անդամներին. #Al_Jazeera
Կատարի Al Jazeera լրատվական գործակալությունը հիշեցնում է, որ երբ Բրազիլիան էր BRICS-ը նախագահում, դաշինքի անդամները, որոնց Իրանը միացավ 2024 թվականի հունվարի 1-ին, քննադատել են ԱՄՆ-Իսրայելի հարձակումները Իրանի վրա 2025 թվականի հունիսին: Սակայն 2025 թվականի դեկտեմբերին Հնդկաստանը ստանձնեց նախագահությունը, և «Էպիկական կատաղություն» գործողության մեկնարկից ի վեր, որը առաջին 6 օրվա ընթացքում սպանեց ավելի քան 1230 իրանցու, BRICS-ը որևէ համատեղ հայտարարություն չի կատարել:
Այնուամենայնիվ, աղբյուրը նշում է, որ կազմակերպության 5 հիմնադիր անդամներից 3-ն առանձին հայտարարություններ են տարածել, որոնցում դատապարտում են ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից միջազգային իրավունքի խախտումները:
Հարավաֆրիկյան Հանրապետության նախագահ Սիրիլ Ռամաֆոսան կոչ է արել անհապաղ հրադադարի՝ զգուշացնելով, որ հակամարտությունը կարող է տարածվել Մերձավոր Արևելքից այն կողմ. «Մենք ուզում ենք հրադադար, մենք ուզում ենք, որ այս խելագարությունն ավարտվի»: Հարավային Աֆրիկայի իշխող Աֆրիկյան ազգային կոնգրես կուսակցությունը քննադատել է ԱՄՆ-ի և Իսրայելի գործողությունները՝ դրանք անվանելով «ենթադրությունների և գուշակությունների վրա հիմնված կանխարգելիչ ինքնապաշտպանություն»:
Ռուսաստանը նույնպես քննադատել է այս հարձակումները: Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանին ուղղված ուղերձում նախագահ Վլադիմիր Պուտինը դատապարտել է հարվածները և Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիի սպանությունը: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը Իրանի դեմ հարվածները անվանել է «ինքնիշխան և անկախ ՄԱԿ-ի անդամ պետության դեմ զինված ագրեսիայի նախապես պլանավորված և չհրահրված գործողություններ»:
Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար Վան Ին նմանատիպ հայտարարություն է արել՝ ասելով, որ Պեկինը «դեմ է Իսրայելի և ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի դեմ ուղղված ցանկացած ռազմական հարվածի»:
Մյուս կողմից, Եգիպտոսը (BRICS անդամ է 2024 թվականի հունվարի 1-ից) դատապարտել է Իրանի կողմից արաբական երկրների դեմ հարվածները և զգուշացրել նման գործողությունների հետևանքների մասին ամբողջ տարածաշրջանի համար: