Հայտնի են տարվա վատագույն ֆիլմն ու դերասանները
46-րդ «Ոսկե ազնվամորի» մրցանակաբաշխությունը հայտարարեց իր հաղթողներին։ Արարողությունը տեղի ունեցավ «Օսկար»-ից մեկ օր առաջ։
«Աշխարհների պատերազմ» ֆիլմը շահեց ամենաշատ մրցանակները։ Այն հաղթեց հինգ անվանակարգերում՝ վատագույն ֆիլմ, վատագույն դերասան (Այս Քյուբ), վատագույն շարունակություն, նախապատմություն կամ ռիմեյք, վատագույն ռեժիսոր (Ռիչ Լի) և վատագույն սցենար (սցենարիստներ՝ Քենի Գոլդ և Մարկ Հայման)։ Թիմուր Բեկմամբետովը պրոդյուսերներից մեկն էր։
Ջարեդ Լետոն «Գահ. Արես» ֆիլմի համար, Դեյվ Բաուտիստան «Կորուսյալ երկրներում» ֆիլմի համար և Սքոթ Իսթվուդը «Ալարում» ֆիլմի համար առաջադրվել էին վատագույն դերասանի անվանակարգում՝ Այս Քյուբի հետ միասին։ Ռեբել Ուիլսոնը հաղթեց վատագույն դերասանուհու անվանակարգում՝ «Լրտեսների հարսանիքը» ֆիլմում իր դերի համար։ Սքարլեթ Ռոուզ Սթալոնեն արժանացավ երկրորդ պլանի դերասանուհու մրցանակին՝ «Կրակոցներ» ֆիլմում իր դերի համար։
Երկրորդ պլանի վատագույն դերասանի մրցանակը շնորհվեց «Սպիտակաձյունիկը» ֆիլմից համակարգչային յոթ թզուկներին։
Քեյթ Հադսոնն արժանացավ «Քավություն» մրցանակին։ Նրան նշել են «Օսկար»-ի առաջադրվելուց հետո՝ «Նրանց երազանքների մեղեդին» ֆիլմում իր դերի համար։ Դերասանուհին նախկինում մի քանի անգամ առաջադրվել է «Ոսկե ազնվամորի» մրցանակի, այդ թվում՝ «Իմ լավագույն ընկերոջ աղջիկը» (2008) և «Մյուզիքլ» (2021) ֆիլմերի համար։