Իսլամական Հանրապետությունը մահապատժի է ենթարկել 19-ամյա ըմբիշ Սալեհ Մոհամմադիին, որը պատանեկան հավաքականի անդամ էր։
Տեղական աղբյուրների համաձայն՝ կախաղան հանելն իրականցվել է Ղոմ քաղաքում։
Մարզիկի հետ միասին մահապատժի է ենթարկվել ևս երկու դատապարտյալ։ Իրանի արդարադատությունը նրանց մեղադրել է 2026 թվականի հունվարին կառավարության դեմ զանգվածային բողոքի ցույցերի ժամանակ երկու ոստիկանի սպանության, ինչպես նաև «Իսրայելի և Միացյալ Նահանգների շահերից բխող» դիվերսիոն գործունեության մեջ։
Մոհամմադին համարվում էր չափազանց խոստումնալից մարզիկ. 2024 թվականի աշնանը նա բրոնզե մեդալ նվաճեց Ռուսաստանում անցկացված մրցաշարում և պաշտոնական հրավեր ստացավ՝ միանալու Իրանի մինչև 19 տարեկանների հավաքականին։
Միջազգային մարդու իրավունքների կազմակերպությունները հատուկ ուշադրություն են հրավիրում գործի քննության և դատավճռի կայացման աննախադեպ արագության վրա. մարզիկը կալանավորվել է հունվարի 15-ին, իսկ մահապատիժը կիրառվել է փետրվարի 4-ին՝ հետաքննությունն ու դատավարությունը տևել են 3 շաբաթից էլ պակաս։