Մոլդովան հայտարարում է 60-օրյա արտակարգ դրություն էներգետիկ ոլորտում
Մոլդովան հայտարարում է 60-օրյա արտակարգ դրություն էներգետիկ ոլորտում և չի բացառում Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինային հարվածների հետ կապված «բարդ իրավիճակի» պատճառով էլեկտրաէներգիայի անջատումների հնարավորությունը, հաղորդում է TV8-ը։
«Մեր շուրջ իրականությունն ավելի դաժան է դարձել... Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի դեմ սանձազերծված պատերազմը հարվածում է հարևան երկրի կարևորագույն ենթակառուցվածքներին։ Միևնույն ժամանակ, այն ստեղծում է ալիքային ազդեցություններ ամբողջ տարածաշրջանում և արդեն անմիջականորեն ազդում է մեզ վրա՝ Մոլդովայի Հանրապետությունում։ Ռուսաստանի Դաշնության գործողությունների հետևանքները այլևս չեն կարող անտեսվել»,- ասել է Մոլդովայի վարչապետ Ալեքսանդրու Մունտեանուն։
Վարչապետը խնդրել է բոլոր համապատասխան հաստատություններին «անհապաղ գործել» և վստահեցրել, որ իշխանությունները կցուցաբերեն «թափանցիկություն որոշումների կայացման գործում» և որ նրանք անհապաղ կտեղեկացնեն հանրությանը։
Ազգային ճգնաժամային կառավարման կենտրոնի (CNMC) ղեկավար Սերջիու Դիակոնուի խոսքով՝ «տեխնիկական խափանումները վկայում են լուրջ կարճ միացման մասին, որը պահանջում է հատուկ միջամտություն»։