Թուրքիան կարող է օգտագործել ոսկու պահուստները լիրայի փոխարժեքին աջակցելու համար
Bloomberg-ը հաղորդում է, որ Թուրքիայի կենտրոնական բանկը կարող է սկսել ոսկու փոխանակման գործողություններ՝ իր ազգային արժույթի՝ լիրայի արժեքին աջակցելու համար։
Գործակալության աղբյուրները հայտնել են, որ թուրքական կարգավորող մարմինը բանակցություններ է վարել Լոնդոնի շուկայում ոսկու արտարժույթի դիմաց փոխանակման գործողություններ իրականացնելու վերաբերյալ։
Bloomberg-ը նշել է, որ վերջին 10 տարիների ընթացքում Թուրքիան «աշխարհի ամենաագրեսիվ ոսկու գնորդներից մեկն է»։ Երկիրը ձգտել է նվազեցնել իր կախվածությունը ԱՄՆ-ի դոլարով արտահայտված ակտիվներից։ 2026 թվականի մարտի սկզբի դրությամբ Թուրքիայի կենտրոնական բանկի ոսկու պահուստները կազմել են մոտավորապես 135 միլիարդ դոլար։