Մարտի 24-ի երեկոյան Ռուսաստանը ևս մեկ զանգվածային հարձակում է սկսել՝ հարյուրավոր անօդաչու թռչող սարքեր արձակելով Ուկրաինայի արևմտյան շրջանների՝ Լվովի, Իվանո-Ֆրանկովսկի և Վիննիցայի դեմ։
Ըստ Ուկրաինայի ռազմաօդային ուժերի՝ հարձակման ընթացքում արձակվել է ընդհանուր առմամբ 556 անօդաչու թռչող սարք։ Գրանցվել է տասնհինգ հարված, և ոչնչացվել է 541 անօդաչու թռչող սարք։
Լվովի քաղաքապետ Անդրեյ Սադովիի խոսքով՝ Լվովի մարզում հարձակման հետևանքով վիրավորվել է 22 մարդ, զոհերի թիվը գերազանցել է 22-ը։
Վնասվել է ազգային նշանակության ճարտարապետական հուշարձան՝ Բերնարդինյան վանական համալիրը։ Այն Լվովի պատմական կենտրոնի համալիրի մաս է կազմում, որը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում է։ Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Անդրեյ Սիբիհան կոչ է արել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Խալեդ ալ-Անանիին «անհապաղ և վճռականորեն արձագանքել այս հանցագործությանը»։
Հարձակման է ենթարկվել նաև Իվանո-Ֆրանկովսկի շրջանը։ Ըստ տարածաշրջանային ռազմական վարչակազմի ղեկավար Սվիտլանա Օնիշչուկի՝ Իվանո-Ֆրանկովսկի կենտրոնում զոհվել է 2 մարդ։ Քաղաքապետ Ռուսլան Մարցինկիվը պարզաբանել է, որ հարձակման հետևանքով զոհվել է Ազգային գվարդիայի զինծառայող և նրա նորածին դուստրը։ Վիրավորվել է ևս չորս մարդ, այդ թվում՝ 6-ամյա աղջիկ։ Վնասվել է մոտ 10 բնակելի շենք։
Վիննիցայի մարզը նույնպես ենթարկվել է հարձակման, որի հետևանքով զոհվել է 1 և վիրավորվել 13 մարդ, ըստ մարզային վարչակազմի։
Ընդամենը մեկ օրվա ընթացքում ռուսական զորքերը արձակել են 948 անօդաչու թռչող սարք։ «Երեքշաբթի՝ մարտի 24-ին, Ռուսաստանը իրականացրել է Ուկրաինայի վրա ամենամեծ հարձակումներից մեկը՝ օգտագործելով հարձակողական անօդաչու թռչող սարքեր», - հայտարարել է Ուկրաինայի զինված ուժերը։
Նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին իր Telegram ալիքում գրել է, որ օրվա ընթացքում զանգվածային հարձակմանը մասնակցել է տարբեր տեսակի ավելի քան 550 անօդաչու թռչող սարք։ Ուկրաինայի նախագահի խոսքով՝ անօդաչու թռչող սարքերի մեծ մասը խփվել է, սակայն որոշները խփվել են Լվովում, Իվանո-Ֆրանկովսկում, Տերնոպոլի, Վիննիցայում, Ժիտոմիրում, ինչպես նաև Խմելնիցկիի, Ռովնոյի, Խարկովի և Դնեպրոպետրովսկի մարզերում։ «Այս պահի դրությամբ արձանագրվել է ավելի քան 40 զոհ, այդ թվում՝ 5 երեխա», - ասել է Զելենսկին։
«Ռուսների հիմնական թիրախը էներգետիկ ոլորտն է. նրանք շարունակում են իրենց գործողությունները՝ խաթարելու Ուկրաինան և մեր էներգետիկ համակարգը։ Դժբախտաբար, հարվածներ են հասցվում սովորական տներին. մեր քաղաքների կենտրոնները, այդ թվում՝ Լվովի պատմական կենտրոնը, ենթարկվել են հարձակման։ Լվովի Սուրբ Անդրեաս եկեղեցու շենքերում հրդեհ է բռնկվել», - գրել է Ուկրաինայի նախագահը, հավելելով, որ վնասվել է նաև Իվանո-Ֆրանկովսկի ծննդատունը։ «Այս հարձակման մասշտաբները հստակ ցույց են տալիս, որ Ռուսաստանը մտադրություն չունի իրականում ավարտելու այս պատերազմը», - եզրափակել է Զելենսկին։