Պակիստանը հայտարարել է ԱՄՆ-Իրան առաջիկա բանակցությունների մասին
ԱՄՆ-Իրան բանակցությունները կարող են տեղի ունենալ Իսլամաբադում առաջիկա օրերին, հայտարարել է Պակիստանի արտաքին գործերի նախարար Մուհամմադ Իշակ Դարը։
Նրա խոսքով՝ Պակիստանի իշխանությունները համագործակցում են ԱՄՆ-ի հետ՝ Մերձավոր Արևելքում հակամարտությունը լուծելու համար։
«Պակիստանը ուրախ կլինի հյուրընկալել և նպաստել երկու կողմերի միջև բովանդակալից բանակցություններին առաջիկա օրերին՝ շարունակվող հակամարտության համապարփակ և երկարատև լուծման նպատակով»,- ասել է նա Սաուդյան Արաբիայի, Թուրքիայի և Եգիպտոսի արտաքին գործերի նախարարների հետ Իսլամաբադում բանակցություններից հետո։
Բանակցություններից հետո Պակիստանը, Սաուդյան Արաբիան, Թուրքիան և Եգիպտոսը համաձայնել են ստեղծել հանձնաժողով՝ ԱՄՆ-Իրան հակամարտությունը լուծելու ուղիներ գտնելու համար, հավելել է Մուհամմադ Իշակ Դարը։
Միջազգային ատոմային էներգիայի գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին նույնպես հայտարարել է, որ ԱՄՆ-Իրան բանակցությունները կարող են տեղի ունենալ Իսլամաբադում։ Axios-ի աղբյուրները հայտնել են, որ հանդիպմանը կարող են մասնակցել Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը և ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջ.Դ. Վենսը։