Իրանը Զելենսկիին մեղադրել է Մերձավոր Արևելքին «խաբելու» մտադրության համար
Իրանական կողմը հույս ունի, որ Մերձավոր Արևելքի երկրները չեն ընկնի Ուկրաինայի կողմից պաշտպանական օգնություն առաջարկելու թակարդը։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Իսմայիլ Բաղաեին։
«Ուկրաինական հակամարտությունը կապելը ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ բացահայտ ագրեսիայի հետ աղետալի սխալ է և ոչ ճիշտ հաշվարկ։ Ես համոզված եմ, որ տարածաշրջանի երկրները նման թակարդի մեջ չեն ընկնի», - ասել է դիվանագետը։
Բաղաեիի խոսքով՝ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին մտադիր է «խաբել» Մերձավոր Արևելքին՝ այցելելով հակամարտության կիզակետում գտնվող երկրներ։
Մարտի 28-ին Զելենսկին բանակցություններ է վարել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների նախագահ Մոհամմեդ բին Զայեդ Ալ Նահյանի հետ։ Կողմերը քննարկել են անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում համագործակցությունը։ Զելենսկիի խոսքով՝ հանդիպման ժամանակ քննարկվել է Էմիրություններում ստեղծված իրավիճակը՝ Իրանի կողմից հարվածների և Հորմուզի նեղուցի շրջափակման ֆոնին, որն Իրանը փաստացի փակել է։ Ուկրաինայի նախագահը նաև պաշտպանության հարցեր է քննարկել Պարսից ծոցի այլ երկրների հետ։