«ԱՄՆ-ն Իրանի դեմ գործողությանը Իսպանիայի օգնության կարիքը չունի»․Սպիտակ տուն
Սպիտակ տունը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները Իրանի դեմ գործողությանը Իսպանիայի կամ որևէ այլ պետության օգնության կարիքը չունի: Այդպես է Վաշինգթոնի վարչակազմը մեկնաբանել Մադրիդի կողմից «Էպիկական կատաղություն» գործողությանը մասնակցող ամերիկյան ռազմական ինքնաթիռների համար օդային տարածքի փակումը:
«Միացյալ Նահանգների զինված ուժերը հասնում կամ գերազանցում են «էպիկական կատաղություն» գործողության շրջանակներում դրված բոլոր նպատակները և Իսպանիայի կամ որևէ այլ մեկի օգնության կարիքը չունեն, - Newsweek ամսագրին ասել է Սպիտակ տան ներկայացուցիչը:
Ավելի վաղ Իսպանիայի պաշտպանության նախարար Մարգարիտա Ռոբլեսը հայտարարել էր, որ Մադրիդն արդեն արգելել է թագավորության տարածքում տեղակայված Ռոտա (Կադիս) և Մորոն դե լա Ֆրոնտերա (Սևիլիայի) բազաների օգտագործումը կործանիչների և լիցքավորող ինքնաթիռների կողմից, որոնք մասնակցում են Իրանի դեմ ագրեսիային, և նույն սկզբունքը կիրառում է իր օդային տարածքի նկատմամբ: