Ուկրաինան Գերմանիայի հետ պաշտպանական համագործակցության համաձայնագիր է ստորագրել
Ուկրաինան և Գերմանիան պաշտպանական համագործակցության համաձայնագիր են ստորագրել։ Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը։ Նրա խոսքով՝ ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ նոր օգնության փաթեթի վերաբերյալ, որը վերաբերում է հակաօդային պաշտպանությանը, հեռահար զինատեսակներին, անօդաչու սարքերին և զինամթերքին։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Գերմանիան Եվրոպայում թիվ 1 օգնություն տրամադրողն է Ուկրաինայի պաշտպանության հարցում։
«Մենք արդեն ունենք 10 ստորագրված փաստաթուղթ։ Մասնավորապես, ՀՕՊ-ի վերաբերյալ, որը մեզ համար ամենահրատապներից մեկն է։ Խոսքը ՀՕՊ հրթիռների, մասնավորապես՝ PAC-2 հրթիռների և IRIS-T համակարգերի արձակման կայանքների մասին է։ Մենք շնորհակալ ենք դրանց համար»,- նշել է Զելենսկին։