«ԱՄՆ-ն ցանկանում էր վերահսկողության տակ վերցնել Իրանի նավթը, ինչպես Վենեսուելայի դեպքում»․ Լավրով
Ամերիկյան վարչակազմը Իրանի նկատմամբ ծրագրել էր նույն գործողությունները՝ կապված նավթի վերահսկողության հետ, ինչ Վենեսուելայի դեպքում։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտnել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Վերցրեք, օրինակ, վենեսուելական նավթը. սկզբում նրանք հայտարարեցին, որ [Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս] Մադուրոյին պետք է ենթարկեցնել, քանի որ նա գլխավոր նարկոբարոնն է։ Եվ հիմա ոչ ոք նույնիսկ չի խոսում թմրանյութերի մասին։ Հիմա ասում են. «Թմրանյութերը Մեքսիկայից են, մենք այնտեղ ինչ-որ համաձայնության ենք եկել, իսկ ինչ վերաբերում է Մադուրոյին, մենք նրան տարանք, այնպես որ հիմա նավթը մերն է»»,- նշել է նախարարը։
«Նույնը նրանք ծրագրել էին Իրանի նկատմամբ։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը բազմիցս ասել է, որ պատրաստ է վերցնել իրանական նավթը կամ առնվազն պայմանավորվել, որպեսզի Իրանի հետ համատեղ կառավարի իրանական նավթը»,- նշել է Լավրովը։