Չորեքշաբթի, 22 ապրիլի, 2026 թ., 00:13
Reuters-ը հաղորդել է, որ Ռուսաստանը նախատեսում է մայիսի 1-ից դադարեցնել Ղազախստանից դեպի Գերմանիա նավթի տարանցումը «Դրուժբա» խողովակաշարի հյուսիսային ճյուղով, որն անցնում է Լեհաստանով։ Գործակալության տվյալներով՝ երկու երկրներին էլ արդեն ուղարկվել են արտահանման թարմացված ժամանակացույցեր, սակայն հրապարակման պահին Ղազախստանից և Գերմանիայից պաշտոնական հաստատում չկա։
Աղբյուրը նավթի տարանցման դադարեցումը բացատրում է Ռուսաստանի և Գերմանիայի միջև լարվածությամբ՝ Ուկրաինայում Ռուսաստանի կողմից իրականացվող պատերազմի պատճառով։ Գերմանիան հրաժարվել է ռուսական գազ գնելուց և ռազմական օգնություն է ցուցաբերում Ուկրաինային։ Ավելին, 2022 թվականին Գերմանիան «Ռոսնեֆտ»-ի գերմանական ստորաբաժանումները փոխանցել է տեղական իշխանությունների վերահսկողությանը։
Ղազախստանը նավթ է արտահանում Գերմանիա՝ «Դրուժբա» խողովակաշարի հյուսիսային ճյուղով, որն անցնում է Լեհաստանով։ Նավթը տեղափոխվում է Շվեդտի գերմանական վերամշակման գործարան, որը Եվրոպայում ամենամեծերից մեկն է։ Վերամշակման գործարանը անցել է Ղազախստանից հում նավթի ներմուծմանը, այն բանից հետո, երբ Բեռլինը դադարեցրեց ռուսական նավթի ներմուծումը՝ Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինա ներխուժման պատճառով։ Այս խողովակաշարով տարանցումը աճել է. 2025 թվականի վերջին ծավալները հասել են 2.146 միլիոն տոննայի, ինչը 44%-ով ավելի է 2024 թվականի համեմատ։ Այնուամենայնիվ, մատակարարումները բազմիցս խափանվել են, այդ թվում՝ Ռուսաստանում խողովակաշարի վրա ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումների պատճառով։ Այնուամենայնիվ, «KazTransOil»-ը հայտնել է, որ 2026 թվականի առաջին եռամսյակում Գերմանիա առաքման ծավալները հասել են 730,000 տոննայի՝ գրեթե կրկնակի ավելի, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում։