Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Ուկրաինան, ամերիկյան կողմի միջնորդությամբ, Ռուսաստանի հետ համաձայնության է եկել եռօրյա հրադադարի և գերիների փոխանակման շուրջ։
Նա նշել է, որ «վերջին օրերին մենք բազմաթիվ դիմումներ և ազդանշաններ ենք ստացել Մոսկվայում վաղվա օրվա ծրագրերի վերաբերյալ՝ կապված մեր երկարաժամկետ ուկրաինական պատժամիջոցների հետ»։
«Մեր գործողություններում հայելային սկզբունքը լավ հայտնի է և փոխանցվել է ռուսական կողմին։ Ուկրաինայի համար մեր դիրքորոշումը որոշելիս լրացուցիչ կարևոր փաստարկ է այս պատերազմի հիմնական մարդասիրական հարցերից մեկի՝ ռազմագերիների ազատ արձակման լուծումը։ Կարմիր հրապարակը մեզ համար պակաս կարևոր է, քան ուկրաինացի գերիների կյանքը, որոնց հնարավոր է վերադարձնել տուն»։
Նա հավելել է, որ հենց այդ պատճառով այսօր, ամերիկյան կողմի միջնորդությամբ ընթացող բանակցային գործընթացի շրջանակում, Ուկրաինան ստացել է Ռուսաստանի համաձայնությունը՝ ռազմագերիների փոխանակում իրականացնել«1000-ը՝ 1000-ի դիմաց» ձևաչափով։